ترانسمیتر دما چیست؟

با توجه به اهمیت دما در انجام پذیر بودن برخی از فرایندهای صنعتی، استفاده از ترانسمیتر دما و سنسور دما اهمیت ویژه ای دارد. این ابزار ها به شکل های مختلفی دما را اندازه گیری می کنند و نتیجه اندازه گیری های خود را در قالب داده های قابل محاسبه در اختیار اپراتور ها قرار می دهند. بالارفتن یا پایین آمدن دما نقش مهمی در سیستم های مختلف دارد. به عنوان مثال، گاهی کنترل دمای یک مخزن می‌تواند از انفجار آن و تبعات جانی و مالی زیادی جلوگیری کند.

ترانسمیتر دما نسبت به حسگر دما شباهت های زیادی دارند، اما در برخی ویژگی های خاص با یکدیگر متفاوت هستند. بنابراین در اینجا به سراغ تمپرچر ترانسمیتر خواهیم رفت و تا جایی که می توانیم اطلاعات کامل و دقیق قرار خواهیم داد.

ترانسمیتر دما یا تمپرچر ترنسمیتر چیست؟

ترانسمیتر دما یا تمپرچر ترانسمیتر (Temperature Transmitter) یک تجهیز ابزار دقیق الکترونیکی است که دما را تشخیص میدهد، اندازه گیری می کند و نتایج اندازه گیری خود را به یک اتاق کنترل می فرستد. این ابزار از چند قسمت کوچکتر تشکیل شده که اصلی‌ترین و مهم‌ترین آنها، سنسور دما است. این سنسور در خارجی ترین قسمت ترانسمیتر قرار می گیرد و با هوای آزاد و یا محیط مورد نظر ما در ارتباط است. بنابراین هرگونه تغییر در دمای محیط، منجر به تغییر در حسگر دما می شود.

در ترانسمیتر دما از دو سیستم برای اندازه گیری استفاده می شود. ترموکوپل و سیستم RTD روش های هستند که میتوان روی آنها برای تبدیل داده ها حساب کرد. در حقیقت، تغییرات دما در محیط توسط سنسور تشخیص داده و نتایج آن به ترموکوپل یا به RTD انتقال داده می شود. این موضوع باعث می شود که مقاومت درونی آن ها تغییر کرده و منجر به ایجاد جریان الکتریسیته شود. در بخش دیگری از تمپرچر ترانسمیتر یک مبدل قرار گرفته که داده‌های جریان را تبدیل به داده های دیجیتالی نشان دهنده دما می کند.

بنابراین ترانسمیتر دما صرفاً ابزاری برای تشخیص یا اندازه گیری نیست و نتایج به دست آمده را با استفاده از سیستم های مختلف به اتاق کنترل ارسال می کند.

ترانسمیتر دما چگونه کار می کند؟

ترانسمیتر دما متناسب با ورودی سنسور دما، جریان خود را از یک منبع تغذیه DC تامین می کند و در نهایت سیگنال واقعی را به عنوان تغییر در منبع تغذیه انتقال می دهد. به طور خاص در این ترانسمیتر ها از یک ورودی ترموکوپل استفاده شده که هنگام اندازه گیری دمای فرایند، کمترین نتایج را با ۴ میلی آمپر و بالاترین نتایج را با ۲۰ میلی آمپر گزارش می دهد. در حقیقت ۴ و ۲۰ میلی آمپر، به ترتیب با پایین ترین و بالاترین درجه حرارت سنجی ترموکوبل مطابقت دارد. در نتیجه مدار به وجود آمده و سیگنال های داخلی، کاملاً وابسته به دما چه دمایی هستند که به عنوان جریان خروجی گزارش می شوند.

حالا فرض بگیرید که ما ترانسمیتر دما را در یک سیستم نصب کرده ایم. تغییرات دما باعث می شود که مقاومت درونی ترموکوپل یا RTD تغییر کند که به تبع آن شدت جریان خروجی به صورت حد واسط بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر تغییر می کند. این تغییرات منجر به ایجاد یک مدار درونی می شود که توسط مبدل تبدیل به داده های دمایی شده و در نهایت به اتاق کنترل فرستاده می شود. در برخی از مدلهای تمپرچر ترانسمیتر امکان استفاده از نمایشگر به وجود آمده که طبیعتاً در همان لحظه و در همان مکان نتایج اندازه گیری را در اختیار اپراتور یا تکنسین قرار می دهد.

انواع تمپرچر ترانسمیتر

دسته بندی های مختلفی برای ترانسمیتر دما وجود دارد. برخی از آن ها به صورت بی سیم هستند و برخی از آنها هم دارای سیم بوده که سیم دوتایی و تکی دارند. ضمن اینکه روش های اندازه گیری آن ها و نحوه بکارگیری تمپرچر ترانسمیتر در سیستم‌های مختلف هم می‌تواند در این مورد تعیین کننده باشد. اما به طور کلی دو دسته بسیار مهم از آنها وجود دارد:

 ترانسمیتر دما هدمونت

دلیل نامگذاری این ترانسمیترها به دلیل قرار گرفتن آنها در محفظه بالای سنسور یا همان کله گی است که روش اندازه گیری آنها و همچنین روش نصب آنها را در سیستمهای مختلف مشخص می کند. این دسته از ترانسمیتر ها روش اندازه گیری آسان تری دارند و امکان قرار دادن آنها در سیستم های مختلف نسبت به سایر گزینه ها آسان تر است. 

ترانسمیتر دما فیلد مونت 

این ترانسمیتر ها (field-mount temperature transmitter) یک قسمت خارجی با یک نشانگر چند گزینه ای و همچنین یک محفظه محصول از آلومینیوم ریخته گری یا فولاد ضد زنگ دارد. این سیستم طراحی از مولفه های حساس الکترونیکی سیستم در برابر رطوبت، شرایط محیطی و سایر محیط های خورنده محافظت می کند. این دسته از تمپرچر ترانسمیترها به صورت یک پک کامل و جداگانه در سیستم نصب می شوند و بر مبنای اندازه گیری میدان طراحی شدند.

هر دو نوع ترانسمیتر دما به فناوری معمولی دو سیم متصل هستند و از اتصالات سیم یکسان برای منبع تغذیه و خروجی سیگنال استفاده می کنند. بنابراین نتایج به دست آمده از تبدیل به یک ولتاژ حرارتی می‌شوند که در نهایت به صورت جریان مستقیم بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر گزارش می شود.

انواع ترانسمیتر دما از لحاظ تامین جریان

با توجه به اینکه امکان استفاده از تمپرچر ترانسمیتر در موقعیت های مختلف وجود دارد و ممکن است شرایط متفاوتی برای آن‌ها رخ دهد، سازندگان سعی کرده اند که مدل های مختلف از لحاظ منبع تامین جریان برای آنها در نظر بگیرند. بنابراین دسته بندی آنها بر مبنای تامین جریان در دو گروه اصلی است:

ترانسمیتر دما پسیو (Passive)

این ترانسمیتر که به عنوان ترانسمیتر غیر فعال شناخته می‌شود، کاربرد بسیار وسیعی دارد و برای آن منبع تغذیه جداگانه ای تعریف نشده است. در حقیقت ترانسمیتر از خطوط جریان خروجی دستگاه جانبی استفاده می کند و نتایج اندازه گیری شده را به صورت جریان استاندارد به خطوط خروجی ارسال می‌کند. بنابراین معمولاً در آنها به سیم‌کشی اضافی برای تامین جریان نیاز نیست و در شرایطی  که امکان تامین منبع جریان وجود نداشته باشد، این ابزار بهترین انتخاب است.

ترانسمیتر دما اکتیو (Active)

تمپرچر ترانسمیتر فعال برای عملکرد صحیح و استاندارد نیاز به منبع تغذیه جداگانه دارند و به همین دلیل باید برای آنها سیستم سیم کشی تعریف شود. با توجه به شرایط سیستم و نحوه بکارگیری ترانسمیتر، ممکن است به صورت دو سیم یا تک سیم باشند. در هر صورت جریان خروجی آنها به صورت جریان استاندارد بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است و بیشتر در شرایطی استفاده می‌شود که منبع تغذیه جداگانه برای آنها در نظر گرفته شده باشد.

چه برندهایی از ترانسمیتر دما در بازار وجود دارد؟

برند های تولید کننده تجهیزات ابزار دقیق در سطح دنیا شناخته شده هستند و به راحتی می توان این برند ها را در منابع فارسی یا انگلیسی پیدا کرد. شرکت های مختلفی مانند یوکوگاوا، شرکت ویکا، شرکت اندرس هاوزر، شرکت روزمونت، شرکت PR و شرکت INOR معروف ترین برندها در این زمینه هستند. البته در بازار نمونه های بدلی و تقلبی از این ترانسمیترها وجود دارد که از لحاظ شکل ظاهری و نحوه عملکرد تفاوت زیادی با دستگاه های اصلی ندارند و ممکن است کار شما را برای پیدا کردن دستگاه مناسب و اورجینال سخت کند.

 به همین دلیل برای خرید ترانسمیتر دما و همچنین گرفتن اطلاعات بیشتر در مورد کیفیت کار آنها می توانید با ما در ابزار سنجش آریا به عنوان نمایندگی شرکت‌های مختلف در سطح تهران و در سطح کشور تماس بگیرید. کارشناسان ما به شما کمک خواهند کرد که راحت تر بتوانید برند مناسب و مورد اعتماد خود را پیدا کنید. 

هنگام انتخاب تمپرچر ترانسمیتر چه مواردی مهم هستند؟

همان طور که دیدید، ترانسمیتر دما از چند قسمت تشکیل شده است و با توجه به همین موارد در دسته بندی های مختلفی قرار می گیرد. این یعنی برخی از مدل های این دستگاه ها در محدوده دمایی خاصی کاربرد دارند، برخی از آنها برای شرایط خاص و متفاوت استفاده می شوند و برخی از آنها از لحاظ جنس بدنه برای محیط های خورنده یا محیط های عادی مناسب هستند. به همین دلیل خرید تمپرچر ترانسمیتر باید با توجه به فاکتورهای زیر انجام شود:

  • قرار است در چه محیطی به کار گرفته شود و جنس بدنه آن بهتر است به چه صورت باشد
  • حسگرهای ترانسمیتر به چه محدوده دمایی مناسب هستند و شما می خواهید چه محدوده ای را اندازه گیری کنید
  • نتایج اندازه گیری به اتاق کنترل فرستاده شوند یا مستقیما در نمایشگر به اپراتور داده شوند
  • دمای عملیاتی برای استفاده از آن به چه صورت است و شرایط کار شما به چه شکلی است 
  • نحوه نصب ترانسمیتر به چه شکل است و شما در سیستم خود نیاز به چه مدلی دارید
  • به دنبال چه برندی در بازار هستید و برند مورد نظر چه دستگاه هایی تولید می کند

حالا با توجه به این موارد و نیازی که در حوزه مورد نظر خود دارید، می توانید گزینه های مختلف موجود در بازار را ببینید و مناسب ترین آنها را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. گاهی هم ممکن است در مورد روش خرید دچار ابهام شوید. معمولاً خرید اینترنتی ترانسمیتر دما دردسر کمتری دارد، اما در هر صورت باید یک فروشگاه معتبر و شناخته شده پیدا کنید که محصولات اورجینال و اصلی را در اختیار شما قرار دهند.

قیمت ترانسمیتر دما

اگر از محصولات عرضه شده توسط هر برند در بازار اطلاع داشته باشید، یا حتی اگر محصولات ما را دیده باشید متوجه می شوید که هر کدام از این برندها چندین مدل محصول در بازار دارند. به عنوان مثال برای ترانسمیتر دما یوکوگاوا سری VJ در نظر گرفته شده که می‌توان به دو محصول معروف VJT6 و VJR6 اشاره کرد. ترانسمیتر های گروه اول برای محدوده دمایی بین صفر تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد و ترانسمیترهای گروه دوم برای محدوده بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ درجه سانتیگراد مناسب هستند. این نشان می دهد که ما در بازار صرفاً با یک محصول خاص یا یک برند خاص مواجه نیستیم که قیمت آن ها را به شکل قطعی بدانیم.

از طرف دیگر ممکن است محبوبیت یک برند باعث شود که خریداران تمایل بیشتری به آن برند داشته باشند و در نتیجه قیمت آن نسبت به سایر برندها افزایش یابد. به این فاکتورها باید شرایط بازار و تغییرات نرخ ارز را هم به اضافه کنیم که طبیعتاً قیمت تمپرچر ترانسمیتر را تحت تاثیر قرار می دهند.

کاربردهای تمپرچر ترانسمیتر

در ابتدای متن گفتیم که ترانسمیترهای دما برای اندازه گیری دما و بعد از آن ارسال نتایج به اتاق کنترل طراحی و ساخته شده اند. اما با توجه به تغییراتی که در ساختار آن‌ها به وجود آمده و همچنین ویژگی هایی که هر کدام از آنها دارند، می توان به شکل های مختلفی از آن ها در حوزه های مختلف صنعتی و پالایشگاهی اشاره کرد. با این وجود در مورد کاربرد ترانسمیتر دما موارد زیر جالب توجه هستند:

  • امکان اندازه گیری و ارسال نتایج دما در کوره های صنعتی و غیر صنعتی در کارخانه های ذوب آهن
  • امکان اندازه گیری و کنترل دما در بویلرها و در دیگ بخار
  • امکان استفاده از ترانسمیتر در مخازن تحت فشار و سیستم های لوله کشی در فرآیندهای صنعتی و پالایشگاهی
  • امکان اندازه گیری و کنترل دما در موتورهای صنعتی

هر کدام از موارد فوق کلی هستند، بنابراین با تغییراتی که در ترانسمیترها به وجود می‌آید می‌توان آنها را به صورت جزئی تر در بخش های مختلف استفاده کرد. مثلاً ممکن است از لحاظ اندازه یا حتی از لحاظ سیستم انتقال جریان تغییراتی در هرکدام از این مدلها به وجود بیاید تا پاسخگوی کاربردهای مختلف باشند. در نهایت به عنوان جمع بندی باید به این نکته اشاره کنیم که ترانسمیتر دما از لحاظ شیوه اندازه گیری و همچنین شیوه انتقال نتایج تنوع بالایی دارد. با توجه به سیستم هایی که برای انتقال نتایج در نظر گرفته شده و همچنین شیوه های تامین جریان برای کار کردن دستگاه، می توان دسته بندی های متفاوتی برای آنها در نظر گرفت. ضمن این که برندهای مختلفی در بازار وجود دارد و هر برند با توجه به نیاز بازار، مدل های متفاوتی از تمپرچر ترانسمیتر عرضه کرده است. پس اگر احساس می کنید که در ارتباط با این ابزارها دچار ابهام هستید و اطلاعات کامل نیست، سوالات خود را در بخش نظرات بپرسید و برای خرید محصول مستقیماً با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید