ترانسمیتر سطح (لول ترانسمیتر) چیست؟

همانطور که از نام دستگاه پیداست، ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر ابزاری برای اندازه گیری سطح یک سیال به شمار می آید. این دستگاه را می توان برای تعیین سطح سیالات و یا جامدات پودری در یک زمان مشخص به کار برد. طراحی این دستگاه ها به شکلی است که امکان اندازه گیری سطح محیط هایی مانند آب، مایعات چسبناک و مواد سوختی، مواد جامد و خشک، مواد جامد و موارد مشابه آنها فراهم می کند و می توان آنها را در حوزه های مختلف صنعتی مورد استفاده قرار داد.

ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر کاربردهای بسیار زیادی دارد. در واقع هر گونه ظرف یا مخزنی که نیاز به اندازه گیری سطح داشته باشد، با استفاده از این ابزار ها قابل اندازه گیری هستند. به همین دلیل حوزه های مختلفی مانند صنایع، تولید مواد غذایی و نوشیدنی، حوزه انرژی، پالایشگاهها و پتروشیمی و همچنین حوزه تصفیه آب محل کاربرد لول ترانسمیتر هستند. شما هم با ما همراه باشید تا تعریف کاملی از آنها داشته باشیم.

ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر چیست؟

 ترانسمیتر سطح یا لول ترانسمیتر (Level Transmitter) ابزاری برای اندازه گیری سطح سیال در واحد زمان است. این دستگاه می‌تواند سطح سیالات مختلف و جامدات پودری را در هر لحظه اندازه‌گیری کند و آنها را به عنوان داده های قابل محاسبه در اختیار اپراتور قرار دهد. در برخی از مدل های این دستگاه ها از یک نمایشگر استفاده شده که نتیجه اندازه گیری را در همان لحظه گزارش می‌دهند. اما برخی دیگر از لول ترانسمیتر ها نتایج را به اتاق کنترل ارسال می‌کنند و نیازی به مراجعه حضوری فرد در محل نصب ترانسمیتر نیست.

ترانسمیتر سطح با سوئیچ سطح متفاوت است. سوئیچ سطح به شکلی طراحی شده که تنها در صورت رسیدن سطح مواد یا سطح سیال به یک مقدار از پیش تعیین شده، زنگ هشدار را فعال می کند و احتمالا می تواند سیستم را از مدار خارج کند. این در حالی است که ترانسمیترها وظیفه اندازه گیری سطح سیال و گزارش آن در هر لحظه را بر عهده دارند. از این مرحله به بعد اپراتور می تواند سیستم را خاموش کند یا تغییرات دلخواه خود را در آن به وجود بیاورد.

نحوه اندازه گیری سطح در لول ترانسمیتر

ترانسمیتر سطح ابزاری برای اندازه گیری کمیت سطح سیال است. بنابراین طبیعتاً باید یک حسگر یا سنسور داشته باشد که نتیجه اندازه گیری را به یک مبدل انتقال داده و مبدل داده های آنالوگ را تبدیل به داده های دیجیتال کند. با توجه به اینکه مدل های مختلفی از این ابزارها در بازار وجود دارد، در ادامه به صورت تخصصی هر کدام از آنها را توضیح خواهیم داد.

اما روند کلی اندازه گیری سطح سیال توسط لول ترانسمیتر به این صورت است که تغییر سطح سیال باعث تغییر وضعیت سنسور می شود. سنسور ممکن است یک شناور فیزیکی نصب شده روی یک بازو باشد یا حتی ممکن است یک فرستنده و گیرنده رادیویی برای امواج راداری. نتیجه این تغییرات، باعث تغییراتی در مبدل دستگاه میشود. فعل و انفعالات صورت گرفته به صورت جریان ذخیره شده در مبدل خود را نشان می‌دهد که توسط ترانسدیوسر تبدیل به داده های دیجیتالی شده و در نمایشگر به اپراتور نمایش داده می شود.

انواع ترانسمیتر سطح از لحاظ روش اندازه گیری

اگر منابع مختلف را دیده باشید یا حتی محصولات ما را در صفحه اصلی بازدید کرده باشید، اکثر آنها معتقدند که شش نوع ترانسمیتر سطح وجود دارد که هر کدام از آنها به روش متفاوتی برای اندازه گیری سطح سیال کار می کند. اما ما در ابتدا یک نوع قدیمی و مکانیکی را معرفی کرده‌ایم و سپس به سراغ نمونه های مدرن تر می رویم تا درک شما نسبت به آنها بیشتر باشد. بنابراین مدل های زیر وجود دارند:

ترانسمیتر سطح مکانیکی

این ترانسمیترها به صورت شناور های معمولی هستند که ساده ترین مدل آنها را در شناور کولر های آبی دیده اید. نتیجه نشان داده شده در کولرهای آبی به صورت حرکت عقربه شناور است. اما در ترانسمیتر مکانیکی، تغییر وضعیت شناور توسط مبدل تبدیل به داده های دیجیتالی می شود که در یک صفحه نمایش نشان داده می شود. از آنجایی که لول ترانسمیتر مکانیکی تحت تاثیر فاکتورهایی مانند ارتفاع مخزن و شرایط دسترسی به سیال قرار دارد، کاربرد آنها بسیار محدود است.

ترانسمیتر سطح راداری (RADAR FILL LEVEL TRANSMITTERS)

عملکرد این ترانسمیترها دقیقا همانند رادار های رادیویی است و از طریق انتشار امواج رادیویی و تحلیل رفتار رفت و برگشت امواج کار میکند. معمولاً این دستگاهها در قسمت بالای مخزن پر از سیال یا در نزدیکی سطح سیال نصب می شوند. فرستنده راداری، سیگنال های رادیویی را درون مایع موجود در مخزن ارسال می‌کند و بازتاب آنها را دریافت می کنند. فرستنده با توجه به تغییرات صورت گرفته در امواج رادیویی، می تواند سطح سیال را به شکل دقیق اندازه گیری کند.

ترانسمیتر سطح التراسونیک (ULTRASONIC LEVEL TRANSMITTER)

 عملکرد لول ترانسمیتر اولتراسونیک تا حدود بسیار زیادی شبیه به ترانسمیتر های راداری است. در این ابزارها، به جای فرستنده از یک مبدل امواج التراسونیک در قسمت بالای مخزن استفاده می شود و پالس التراسونیک را به سطح سیال می فرستد. هنگامی که پالس ارسال شده به سطح مایع برخورد می‌کند، بازتاب داده می‌شود و سنسور موجود در ترانسمیتر، بر اساس زمان بین پالس فرستاده شده و بازتاب داده شده، سطح سیال را اندازه گیری می کند.

ترانسمیتر سطح مایکروویو هدایت شده (GUIDED MICROWAVE LEVEL TRANSMITTERS)

این دستگاه بر مبنای استفاده از یک فرستنده با توانایی ارسال امواج مایکروویو یا پالس الکترومغناطیسی از طریق میله یا کابل حسگر کار می کند. هنگامی که سیگنال توسط فرستنده به سطح مایع فرستاده می شود، مجددا بعد از برخورد به سیال بازتاب داده شده و به قسمت داخلی فرستنده باز می گردد. وسایل الکترونیکی استفاده شده در ترانسمیتر سطح مایکروویو و هدایت شده به شکلی هستند که می‌توانند عبور سیگنال از میله سنسور را اندازه گیری کند. نتیجه این محاسبات در صفحه نمایشگر ترانسمیتر نشان داده می شود. این نوع ترانسمیتر ها برای مایعات مناسب هستند و بخش مهمی از فناوری های صنعتی را پوشش می دهند.

ترانسمیتر سطح خازنی (CAPACITANCE LEVEL TRANSMITTERS)

نام این ترانسمیترها از خازن های استفاده شده در صنعت الکتریک برگرفته شده است. مدار الکتریکی می تواند به طور موقت انرژی را ذخیره کند و به عنوان یک خازن باشد. خازن ها انرژی را بین دو الکترود عایق ذخیره می کنند. در حالی که ماده غیر رسانای بین دو الکترود به ذخیره بار الکتریکی کمک می‌کند. حالا هرچه دی الکتریک بیشتر باشد، انرژی بیشتری در خازن ذخیره می شود. بنابراین ترانسمیتر سطح خازنی باعث می شود که سیال موجود در مخزن تبدیل به یک محیط دی الکتریک بین دو الکترود شود. حجم سیال نشان دهنده مقدار بار ذخیره شده بوده و از این طریق سطح آن اندازه گیری میشود. 

ترانسمیتر سطح مغناطیسی (MAGNETIC LEVEL TRANSMITTERS) 

این ترانسمیترها از یک ماده مغناطیسی کوچک معلق در سطح سیال به عنوان شناور استفاده می کنند. این ماده مغناطیسی به طور معمول در داخل یک ستون کمکی باریک قرار دارد که حرکت جانبی آن را محدود می کند. در حالیکه شناور روی سیال قرار گرفته، دستگاه امواج مغناطیسی متفاوت شناور را اندازه گیری می کند. این تغییرات اجازه می دهد که سطح سیال به طور دقیق اندازه گیری می شود. در واقع مبنای اندازه گیری سطح سیال، تغییر وضعیت شناور با توجه به سطح آن است.

ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک (HYDROSTATIC LEVEL TRANSMITTERS)

این ترانسمیتر ها بر مبنای اندازه گیری فشار سیال با توجه به حجم مایع موجود در مخزن می تواند سطح آن را اندازه گیری کند. در واقع هر چه حجم مایع داخل مخزن بیشتر باشد، نیروی آن هم بیشتر است. این یک روش رایج برای اندازه گیری مخازن در بسته محسوب می شود. البته برای اطمینان از اندازه گیری دقیق، لازم است که چگالی مایع ثابت باشد. به همین دلیل ممکن است کاربرد این لول ترانسمیتر در برخی حوزه‌ها با محدودیت همراه باشد.

چه برندهایی از لول ترانسمیتر در بازار وجود دارد؟

همانطور که گفته شد، ترانسمیتر سطح به عنوان یکی از تجهیزات ابزار دقیق پر کاربرد در حوزه های مختلف صنعتی و پالایشگاهی محسوب می شود. با این تفاسیر برندهای معروف جهان در زمینه تولید تجهیزات ابزار دقیق، تلاش کرده اند که در این زمینه هم محصولات مختلفی داشته باشند. در حال حاضر، ترانسمیتر سطح روزمونت، ترانسمیتر سطح یوکوگاوا، ترانسمیتر سطح اندرس هاوزر و ترانسمیتر سطح ویکا در بازار ایران شناخته شده تر هستند. ضمن اینکه برخی از شرکت‌های چینی وظیفه مونتاژ قطعات این شرکت‌ها را بر عهده دارند و برخی از آنها هم به صورت مستقل نمونه های بدلی و کپی از آنها به بازار می فرستند.

 این باعث می شود که کار شما در انتخاب لول ترانسمیتر سخت باشد و پیدا کردن گزینه اصلی نیاز به شناخت کاملی داشته باشد. بنابراین توصیه ما این است که حتماً به سراغ فروشنده های معتبر در این زمینه بروید و از آن ها گارانتی و خدمات پس از فروش بخواهید. 

راهنمای خرید ترانسمیتر سطح

اگر به فکر خرید لول ترانسمیتر برای اهداف مختلف خود هستید، فاکتورهای مختلفی وجود دارد که هر کدام از آنها می تواند گزینه نهایی شما را تحت تاثیر قرار دهد. این فاکتورها شامل نوع سیال، محیط اندازه گیری، شرایط اندازه گیری و اندازه ترانسمیتر میشود. به عنوان مثال، اگر هدف ما استفاده از ترانسمیتر های خازنی باشد، لازم است که سیال دی الکتریک باشد تا بتواند یک خازن بزرگ را تشکیل داده و از آن برای اندازه گیری سطح استفاده شود. بنابراین در مورد سیالات غیر دی الکتریک امکان استفاده از این ترانسمیترها وجود ندارد.

 ترانسمیتر های مکانیکی ممکن است با استفاده از یک میله یا با استفاده از یک طناب به سطح سیال رسانده شوند. اگر به هر دلیلی چنین امکانی فراهم نباشد، ترانسمیتر های مکانیکی هم از گزینه اصلی ما خارج می شوند. یا در مورد ترانسمیتر سطح هیدرواستاتیک مسئله ثابت بودن چگالی مایع و سیال بسیار مهم است. پس اگر با یک سیال ترکیبی مواجه باشیم، از این گزینه نمی توانیم استفاده کنیم. فاکتورهای دیگری مانند خورنده بودن سیال، میزان فراریت سیال، عکس العمل سیال به امواج رادیویی و التراسونیک، تاثیر سیال روی امواج و بازتاب آنها هم در انتخاب گزینه نهایی تاثیر گذار هستند. و در نهایت باید فاکتور برند تولید کننده هم در نظر گرفته شود. هر برند با توجه به توانایی هایی که دارد، ممکن است یک محصول برجسته به بازار عرضه کند. به عنوان مثال، ترانسمیتر سطح راداری روزمونت یک محصول شناخته شده محسوب می شود.

کاربردهای لول ترانسمیتر 

علیرغم محدودیت هایی که برای برخی از ترانسمیتر ها وجود دارد، اما کاربرد آنها بسیار فراتر از چیزی است که ما در مورد آنها تصور داریم. این ابزارها به عنوان یک گزینه ایده‌آل و محبوب برای اندازه گیری سیالات صنعتی، فاضلاب های صنعتی و پالایشگاهی، هیدروکربن های سبک و سنگین، و انواع مواد اسیدی و قلیایی هستند. ضمن اینکه می توان از آنها در سیستم های لوله کشی، در مخازن تحت فشار، چاه ها و چاله های پالایشگاهی و کانالهای عبور سیالات هم استفاده کرد. این نشان می‌دهد که تنوع بالای مدل‌های مختلف ترانسمیتر سطح به منظور پاسخگویی به نیازهای صنعتی طراحی شده اند.

قیمت ترانسمیتر سطح

 آخرین چیزی است که می تواند روی گزینه انتخابی شما تاثیرگذار باشد، قیمت لول ترانسمیتر است. معمولاً دستگاه هایی مانند ترانسمیتر های التراسونیک و راداری که از روش های پیچیده استفاده می کنند، از قیمت بالاتری نسبت به سایر گزینه ها برخوردار هستند. این ترانسمیترها طول عمر بالاتری دارند و شرایط نگهداری آنها هم ساده‌تر است.

 با این وجود قیمت ترانسمیتر سطح در مدل های مختلف تحت تاثیر شرایط بازار هم قرار دارد. به همین دلیل، بعد از انتخاب گزینه نهایی باید با شرکت‌های ارائه دهنده مانند شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید و از آنها بخواهید که لیست قیمت محصولات را در اختیار شما قرار دهند. در این صورت راحت تر می توانید در مورد گزینه های مختلف تصمیم بگیرید و بهترین آنها را انتخاب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید