ترانسمیتر فشار چیست؟

فعالان حوزه صنعت بارها و بارها در طول روز با اصطلاحاتی مانند ترانسمیتر فشار یا پرشر ترانسمیتر سر و کار دارند. دلیل این موضوع، اهمیت بالای فشار در انجام فرایندهای مختلف است. در واقع ترانسمیتر فشار می‌تواند طول عمر یک مخزن تحت فشار را تحت تأثیر قرار دهد یا باعث انجام پذیر شدن یک واکنش شود. بنابراین شرکت‌های فعال در حوزه پتروشیمی و نفت توجه بسیار زیادی به اندازه گیری فشار و گزارش آن به اتاق کنترل دارند.

ترانسمیتر فشار بهترین ابزار ممکن برای اندازه گیری فشار و گزارش آن به اتاق کنترل است. اما در هر صورت تنوع در مدل‌های آن‌ها و همچنین وجود برندهای معتبر در سطح بازار ما را مجاب کرد تا یک مطلب کامل و دقیق در مورد آن بنویسیم.

ترانسمیتر فشار چیست؟

ترانسمیتر فشار (Pressure transmitters) که در برخی منابع با اصطلاح پرشر ترانسمیتر شناخته می‌شود، فناوری رایج و شناخته شده در حوزه بازارهای نفت، پتروشیمی، منجمد سازی و حوزه تولید بنزین است که نسبت به سایر فناوری‌ها، گزینه‌ای اقتصادی محسوب می‌شود. در بازار ایران این محصول با نام های سنسور فشار و ترانسدیوسر فشار نیز شناخته می شود. این دستگاه که هم به عنوان حسگر و هم به عنوان فرستنده عمل می‌کند، امکان نصب به شکل‌های مختلف را دارد و می‌تواند اندازه گیری فشار را در یک مخزن بسیار بزرگ یا در یک سیستم لوله کشی ساده و معمولی انجام دهد. به همین دلیل نمونه‌های فشار تفاضلی آنها هم در بازار وجود دارد.

ترانسمیتر فشار می‌تواند نقش‌های مختلفی را در یک سیستم بپذیرد. این ابزار صرفاً برای اندازه گیری فشار طراحی شده است، اما از نتایج به دست آمده آن‌ها می‌توان برای محاسبه سطح و سایر پارامترهای مرتبط با آن‌ها استفاده کرده که از نتایج غیرمستقیم آنها محسوب می‌شود. البته برای اندازه گیری شدت جریان از فلومتر و برای اندازه گیری سطح از لول ترانسمیتر استفاده می‌شود و محاسبات به دست آمده از پرشر ترانسمیتر نمی‌توانند دقت بالایی همانند دستگاه‌های تخصصی داشته باشد.

ترانسمیتر فشار چگونه کار می‌کند؟

پرشر ترانسمیتر دستگاهی است که می‌تواند تغییرات مکانیکی به وجود آمده در اثر فشار موجود در محیط را تبدیل به داده‌های دیجیتالی کرده و به صورت اعداد مشخصی در صفحه نمایش گزارش کند. در واقع وظیفه این دستگاهها تبدیل داده‌های آنالوگ به داده‌های دیجیتال است که ممکن است به یک اتاق کنترل ارسال شود یا به صورت مستقیم در صفحه نمایش داده گزارش شود. در ادامه مطلب خواهیم گفت که چه مدل‌هایی از ترانسمیتر فشار در بازار وجود دارد، اما به طور کلی روال عملکرد این ترانسمیتر ها به شکل زیر است:

 • تغییرات به وجود آمده در فشار محیط باعث تغییر حسگر دستگاه می‌شود.
 • سنسور یا حسگر ترانسمیتر ممکن است یک صفحه خاص پیزوالکتریک یا یک صفحه دیافراگم باشد.
 • نتیجه تغییرات مکانیکی به یک مبدل یا ترانسدیوسر ارسال می‌شود که داده‌ها را تبدیل به داده‌های دیجیتالی می‌کند.
 • در نهایت داده‌های به دست آمده به صورت تابعی از فشار به صورت Psi یا پاسکال گزارش می‌شوند. 

باید به این نکته اشاره کنیم که اکثر ترانسمیترهای فشار در شدت جریان خروجی بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر عمل می‌کند. بنابراین تغییر سنسور، به صورت تغییر در شدت جریان خود را نشان می‌دهد که نتیجه این فعل و انفعالات به صورت فشار اندازه گیری شده گزارش می‌شود.

انواع ترانسمیترهای فشار از لحاظ نحوه اندازه گیری فشار

روش‌های مختلفی برای اندازه گیری فشار در ترانسمیترها وجود دارد. در واقع هر سیستم ممکن است شرایط خاص خود را داشته باشد و به همین دلیل شرکت‌های سازنده برای هر شرایطی، یک نوع خاص از ترانسمیتر فشار را طراحی کرده‌اند. اگرچه دسته بندی‌های متفاوتی برای این ابزارها وجود دارند، اما به طور کلی می‌توان آنها را در سه دسته قرار داد:

ترانسمیتر فشار قلمی

این ترانسمیتر از لحاظ ظاهری شباهت بسیار زیادی به باتری قلمی و همچنین شمع خودرو دارند. در حقیقت این ابزارها با استفاده از یک انتهای پیچ مانند و رزوه دار به مخزن یا به سیستم لوله کشی وصل می‌شوند. در قسمت نوک این ترانسمیتر یک صفحه فلزی صاف وجود دارد که به عنوان سنسور فشار عمل می‌کند. بنابراین فشار وارد شده به حسگر توسط دستگاه تشخیص داده شده و نتایج به دست آمده به اتاق کنترل فرستاده می‌شود. اندازه کوچک و راحتی در نصب ترانسمیتر فشار قلمی به عنوان مزایای بزرگ آنها شناخته می‌شوند.

پرشر ترانسمیتر دیافراگمی

روش اتصال این ترانسمیترها نسبت به نمونه‌های قلمی متفاوت است و یا حتی ممکن است برخی از آنها شباهت هم داشته باشند. برای این ترانسمیترها حسگر به صورت پرده دیافراگم در نظر گرفته شده که با توجه به تغییر فشار تغییر می‌کند. معمولاً پرده دیافراگمی استفاده شده در این ابزارها ممکن است از جنس استنلس استیل یا از جنس کامپوزیت‌های پلیمری باشد که تغییر جنس آن می‌تواند توانایی اندازه گیری فشار را تغییر دهد. این ترانسمیترها ممکن است دارای صفحه نمایش برای ارائه نتایج اندازه گیری به صورت مستقیم باشند یا نتایج را به اتاق کنترل بفرستند.

ترانسمیتر اختلاف فشار

ترانسمیتر اختلاف فشار که با عنوان پرشر ترانسمیتر تفاضلی هم شناخته می‌شود، وظیفه اندازه گیری اختلاف فشار بین دو مخزن یا بین دو طرف یک سیستم لوله کشی را برعهده دارد. این ابزارها دارای دو ورودی هستند که هر قسمت از آنها وظیفه اندازه گیری فشار در یک طرف را بر عهده دارد. تغییر وضعیت پرده دیافراگم یا حسگر با توجه به اختلاف فشار به وجود آمده، توسط مبدل تبدیل به جریان الکتریکی شده و در نتیجه به صورت اعدادی تحت عنوان فشار گزارش می‌شوند. در این دستگاه‌ها ممکن است از حسگرهای فلزی یا از پرده‌های دیافراگمی استفاده شده باشد. 

برخی مدل‌های خاص از پرشر ترانسمیتر

علاوه بر مدل‌های اصلی که در بندهای قبلی معرفی کردیم، برای ترانسمیترهای فشار چند نمونه خاص هم در نظر گرفته شده که به دلیل اضافه شدن یک یا چند قابلیت به آنهاست. در هر صورت ما از ترانسمیتر انتظار داریم که یک کمیت خاص را اندازه گیری کند و بتواند نتایج اندازه گیری را به اتاق کنترل انتقال دهد. اما گاهی طراحان و سازندگان ترانسمیترها می‌توانند قابلیت‌هایی به آنها اضافه کنند که موارد زیر را شامل می‌شوند:

ترانسمیتر فشار به همراه نمایشگر

وجود نمایشگر فشار برای ترانسمیتر ضروری و قطعی نیست. در واقع این دستگاه‌ها می‌توانند نتایج خود را به اتاق کنترل ارسال کنند. اما در برخی از آنها از یک نمایشگر استفاده شده که به صورت مستقیم و لحظه‌ای می‌توانند فشار را گزارش دهند. موضوعی که در اینجا باید مورد توجه قرار گیرد این است که دستگاه‌های فاقد نمایشگر برای شرایط محیطی نامناسب استفاده می‌شوند. اما اگر اپراتور بتواند راحت‌تر در محیط کار حضور داشته باشند، نیازی به ارسال نتایج به اتاق کنترل نیست و با یک پرشر ترانسمیتر به همراه نمایشگر می‌توان نتایج را در نظر داشت.

پرشر ترانسمیتر مخصوص محیط‌های انفجاری

برخی از محیط‌های صنعتی و پالایشگاهی به شدت با مواد منفجره و مواد فرار در ارتباط هستند. به عنوان مثال، کارخانجات تولید آمونیاک، کارخانجات تولید سوخت‌های فرار و حتی پالایشگاه‌های تولید بنزین نسبت به موارد مختلف حساسیت بالایی دارند. به همین دلیل تجهیزات ابزار دقیق استفاده شده در آنها باید به شکلی باشد که احتمال جرقه را به حداقل برساند. پرشر ترانسمیتر مخصوص محیط‌های انفجاری یا ضد انفجار یکی از ابداعاتی است که در این حوزه صورت گرفته و می‌توان از آنها به راحتی در محیط‌های انفجاری استفاده کرد.

ترانسمیتر فشار صنعتی 

اگر محصولات ما را در قسمت پرشر ترانسمیتر دیده باشید، به احتمال زیاد متوجه تنوع بالای آنها و همچنین اختلاف در اندازه آنها شده‌اید. برخی از این دستگاه‌ها برای محیط‌های کوچک‌تر مناسب هستند و برخی از آنها محدوده فشاری بالایی را پوشش می‌دهند. بنابراین انتخاب یک دستگاه برای صنعت باید با توجه به این فاکتورها انجام شود. اصولاً پرشر ترانسمیتر صنعتی به طور خاص و ویژه برای کاربردهای وسیع با محدوده فشار بالا طراحی شده‌اند. این باعث می‌شود که گزینه‌های انتخابی در هر حوزه محدودتر باشند.

برندهای تولید کننده پرشر ترانسمیتر

یکی دیگر از مواردی که در بازار ترانسمیتر فشار با آن مواجه می‌شوید، مسئله برندهای تولید کننده آنهاست. اگر در اینترنت جستجو کنید یا محصولات ما را ببینید نمونه‌های زیر را می‌بینید:

 • ترانسمیتر فشار ویکا
 • ترانسمیتر فشار روزمونت
 • ترانسمیتر فشار یوکوگاوا
 • ترانسمیتر فشار اندرس هاوزر
 • ترانسمیتر فشار امگا
 • ترانسمیتر فشار کلر

محصولات تولید شده توسط هر کدام از این برندها ویژگی‌های خاص خود را دارند و حتی مدل‌های مختلفی برای محصولات آنها تعریف شده است. بنابراین پرداختن به آنها امکان پذیر نیست، اما شما در بخش محصولات ما می‌توانید ترانسمیتر های مربوط به برندهای مختلف را ببینید و مشخصات آنها را مطالعه کنید. این کار شما را برای انتخاب دستگاه ساده‌تر می‌کند.

موارد مهمی که در خرید پرشر ترانسمیتر باید رعایت کنید؟

زمانی که شما قصد خرید ترانسمیتر فشار را دارید مسلماً به دنبال دستگاهی هستید که بتواند محدوده فشار مورد نظر شما را پوشش دهد و با توجه به آن نتایج دقیق و صحیحی در اختیار شما بگذارد. اما حقیقتی که وجود دارد این است که دستگاه‌های تولیدی یک برند خاص هم ممکن است برای برخی حوزه‌ها نتایج درست و مناسب به ما ندهد. بنابراین در جریان انتخاب ترانسمیتر باید فاکتورهای زیر در نظر گرفته شود:

 • محدوده فشار اندازه گیری: در هر صورت این حقیقت در صنعت وجود دارد که ممکن است فشار در یک سیستم مثبت یا منفی باشد. به عنوان مثال برخی از محصولات شرکت ویکا صرفاً برای خلاء و فشار مثبت طراحی شدند. بنابراین انتخاب آنها برای فشار منفی نمی‌تواند نتیجه مناسبی باشد. پس در هنگام انتخاب دستگاه حتماً محدوده فشار سیستم خود را در نظر بگیرید و آن را با توجه به ظرفیت دستگاه بسنجید.
 • دقت اندازه گیری فشار توسط دستگاه: با توجه به نوع سنسور استفاده شده در ترانسمیتر های فشار، ممکن است دقت اندازه گیری‌ها در یک دستگاه با دستگاه دیگر متفاوت باشد. معمولاً در صنایع حساس، دقت به عنوان یک فاکتور مهم و تعیین کننده در نظر گرفته می‌شود. این در حالی است که برای کارهای آزمایشگاهی و عمومی، دقت چندان اهمیت ندارد. 
 • نوع خروجی گزارش شده توسط دستگاه: خروجی گزارش شده توسط ترانسمیتر فشار ممکن است متفاوت باشد. برخی از آنها صرفاً فشار اندازه گیری شده را گزارش می‌دهند و بر مبنای پاسکال یا اتمسفر گزارش می‌کنند. اما در برخی دیگر از این دستگاه‌ها امکان گزارش سطح سیال و همچنین شدت جریان عبوری از سیال هم وجود دارد که به عنوان داده‌های غیر مستقیم در نظر گرفته می‌شوند. این داده‌ها در محاسبات فنی مناسب هستند، توصیه می‌شود که برای آن‌ها از دستگاه‌های تخصصی استفاده شود. 
 • متریال استفاده شده در بدنه ترانسمیتر: نوع متریال به کار گرفته شده در بدنه پرشر ترانسمیتر از این جهت اهمیت دارد که ممکن است ما به دنبال اندازه گیری فشار یک سیال خورنده باشیم و باعث از بین رفتن بدنه ترانسمیتر شود. این در حالی است که برای سیالات معمولی ما نیاز به دستگاه‌های پیچیده نداریم و می‌توانیم به سراغ یک ترانسمیتر فشار ارزان برویم. پس قبل از اینکه به سراغ فروشنده بروید، ابتدا ببینید که محیط شما به چه صورت است و چه موادی می‌توانند در آن دوام بیاورند.
 •  شرایط محیطی: مسلماً شرایط محیطی در کشور روسیه تفاوت زیادی با شرایط محیطی در ایران دارد. حالا شرایط محیطی در استان‌های کویری نسبت به استانهای شرقی جنوب و شمال کشور هم متفاوت است. شرکت‌هایی مانند اندرس هاوزر و آمریکا برای هر کدام از این موارد محصولات خاصی در نظر گرفته‌اند و شرایط عملیاتی آنها را لحاظ کردند. پس این هم می‌تواند یک فاکتور مهم در انتخاب گزینه نهایی شما باشد.

خلاصه!

ترانسمیتر فشار یک ابزار چند کاره است که هم فشار را اندازه گیری می‌کند و هم نتیجه را در اختیار اپراتور قرار می‌دهد. این نتیجه ممکن است به صورت مستقیم به اتاق کنترل فرستاده شود یا با استفاده از یک نمایشگر در اختیار اپراتور قرار گیرد. با توجه به طراحی ترانسمیترها و محل اتصال آنها، سه مدل مختلف برای ترانسمیتر وجود دارد که تنوع گزینه انتخابی ما را بالاتر می‌برند. در برخی موارد هم ممکن است طراحی‌های خاص و منحصر به فرد برای پرشر ترانسمیتر در نظر گرفته شود که به آنها پرداختیم. در نهایت امیدواریم که به همه ابهامات شما در این زمینه پاسخ داده باشیم، اما اگر سوالی دارید می‌توانید مستقیماً با ما در تماس باشید.

دیدگاهتان را بنویسید