در حوزه ابزار دقیق برخی از تجهیزات به صورت اختصاصی برای یک سیال خاص و برخی از آنها برای طیف خاصی از سیالات به کار برده می شوند که روتامتر هوا به عنوان یک نمونه خاص در نظر گرفته می شود. اصولاً روتامتر ها نقش مهمی در اندازه گیری جریان سیال دارند و به کمک آن می توان وضعیت جرمی حجمی ورودی به یک فرآیند را با وضعیت خروجی آن مقایسه کرده و سیستم را نسبت به بازدهی کلی مورد قضاوت قرار داد. اما در هر صورت در انتخاب روتامتر هوا و به کارگیری آن در فرآیندهای مختلف نیاز است که برخی فاکتورها در نظر گرفته شوند و روتامتر با توجه به شرایط فنی سیستم انتخاب شود. ما هم با توجه به این موضوع به بررسی این روتامتر ها و نحوه انتخاب آنها خواهیم پرداخت. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش روتامتر هوا برندهای مدکو، یوکوگاوا، کرونه، TG1، دوایر و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید روتامتر و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت روتامتر هوا با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

روتامتر هوا

روتامتر هوا چیست و چگونه کار میکند؟

روتامتر هوا یک استوانه شیشه ای یا پلاستیکی است که در داخل آن یک شناور قرار گرفته و به صورت عمودی بر روی یک سیستم نصب می شود. در این روتامتر شدت جریان هوای عبوری با توجه به میزان حرکت شناور و تغییر وضعیت آن در اثر سیال یا هوا اندازه گیری می شود. بنابراین از این روتامترها می توان به عنوان وسیله‌ای فیزیکی برای اندازه گیری شدت جریان و در نهایت برای محاسبه جرم حجمی جریان ورودی به یک فرایند استفاده کرد.

اساس کار روتامتر هوا بر مبنای حرکت یک شناور در اثر سیال گاز یا هوا طراحی شده است. یک استوانه بلند را در نظر بگیرید که در آن یک شناور قرار گرفته و در جریان مسیر عبوری گاز نصب می شود. زمانی که جریان هوا از قسمت ورودی روتامتر وارد میشود در اثر فشار هوا شناور مورد نظر در داخل استوانه صعود می کند و در یک نقطه ثابت می ماند. تا زمانی که شدت جریان کم نشود وضعیت شناور ثابت باقی می‌ماند و می‌توان از آن به عنوان شدت جریان سیال گاز یا هوا استفاده کرد. نکته‌ای که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که چگالی جسم شناور نسبت به چگالی سیال بیشتر است و حرکت آن تنها در اثر شدت جریان هوا یا سیال صورت می گیرد. از دیگر پرکاربردترین انواع روتامتر، روتامتر آب و روتامتر شیشه ای هستند.

 

کاربرد روتامتر هوا

شما اگر در اینترنت جستجو کنید انواع مختلفی از روتامتر ها وجود دارند که هر کدام از آنها به صورت تخصصی برای اندازه گیری یک نوع سیال خاص طراحی شده است. برخی از آنها هم به صورت اشتراکی بین دو سیال نزدیک به هم مانند مایع و بخار به کار گرفته می‌شوند. اما به طور کلی از روتامتر هوا در همه فرآیندهایی استفاده می‌شود که در آنها هوا یا هر سیال گازی دیگری نقش داشته باشد. بنابراین محدودیت خاصی از لحاظ کاربرد این روتامتر ها وجود ندارد و در بیشتر موارد کاربرد آنها تحت تاثیر جنس به کار رفته در بدنه روتامتر و همچنین جنس شناور قرار دارد.

نکاتی در مورد انتخاب روتامتر هوا

روتامتر هوا یک استوانه ای شیشه ای یا پلاستیکی است که در آن از یک شناور استفاده می‌شود و یک قسمت ورودی و خروجی دارد. بنابراین شرط انتخاب روتامتر این است که تمامی این موارد با نیاز ما همخوانی داشته باشد. پس شما هم در خرید روتامتر هوا باید به موارد زیر توجه کنید:

اندازه کانکشن روتامتر

کانکشن روتامتر هوا در دو قسمت ورودی و خروجی قرار می‌گیرند و امکان اتصال و آن را به یک سیستم سیال فراهم می‌کند. اندازه این کانکشن کاملاً تابع اندازه محل عبور سیال است. معمولاً اندازه کانکشن روتامتر ها از 1 اینچ تا ۲ اینچ متغیر است و با توجه به نوع سیال و شدت جریان آن تغییر می کند. پس شما در گام اول انتخاب روتامتر باید مشخص کنید که قرار است ابزار بر روی چه سیستمی با چه اندازه ای نصب شود و سپس نوع آن را انتخاب کنید.

جنس بدنه روتامتر

فاکتور مهم دیگر در انتخاب روتامتر هوا در نظر گرفتن جنس بدنه آن و در نتیجه تاثیر سیال بر روی آن است. باید به این نکته توجه ویژه‌ای داشته باشید که همه سیالات حالت خنثی ندارند و بیشتر آنها خورنده هستند. این خورنده بودن سیال کار ما را برای انتخاب بدنه روتامتر سخت می‌کند و ممکن است گزینه های ما را محدودتر کنند. معمولاً از استنلس استیل، شیشه و پلاستیک برای ساخت بدنه روتامتر استفاده میشود که روتامتر شیشه ای کاربرد بیشتری دارد. روتامترهای شیشه ای به دلیل فراهم آوردن امکان خواندن آسان موقعیت شناور و همچنین مقاومت بالا در برابر شرایط خورنده از محبوب ترین گزینه ها در این زمینه محسوب می شوند.

شرایط استفاده از روتامتر

در انتخاب روتامتر هوا چند فاکتور مانند میزان دقت روتامتر، اندازه دمای عملیاتی و همچنین فشار عملیاتی تاثیر گذار است. معمولا در پروژه های کوچک که حساسیت بالایی دارند و در آنها به دقت زیادی نیاز هست از میزان صحت بالا مانند ۵ درصد استفاده می شود و شرایط دمای عملیاتی و فشار عملیاتی آنها هم تابع شرایط فرایند است. طبیعی است که شما باید انتخاب نهایی خود را با توجه به انتظاری که از سیال دارید و هم چنین شرایطی که روتامتر باید نسبت به آن داشته باشد انجام می دهید.

 قیمت روتامتر هوا

معمولا خریداران سعی می‌کنند که در جریان بررسی های خود اطلاعاتی هم از قیمت کالا و ابزار دقیق داشته باشند و این می‌تواند مسیر کلی آنها را تغییر دهد. اما شرکت ها و حتی فروشگاه های اینترنتی نمی توانند بصورت دقیق قیمت این کالاها را اعلام کنند و به همین دلیل در وبسایت اکثر شرکت ها اطلاعاتی در مورد قیمت روتامتر هوا وجود ندارد. قیمت این محصولات با توجه به شرایط بازار و تغییرات نرخ ارز تغییر میکند و به همین دلیل شما برای خرید ابزار باید به طور مستقیم با شرکت فروشنده تماس بگیرید از آنها بخواهید که فهرست قیمتی لحظه‌ای خود را در اختیار شما قرار دهند. در نهایت در نظر داشته باشید که استفاده از روتامتر هوا می تواند تاثیر مهمی در محاسبات شما در اجرای یک سیستم داشته باشد و به همین دلیل انتخاب بهترین گزینه می‌تواند شما را نسبت به کیفیت بررسی‌های خود مطمئن کند. پس حتما سعی کنید که در خرید روتامتر حتما از یک شرکت معتبر خرید کنید و سراغ برندهای شناخته شده و معروف در بازار بروید.