فلومتر آب که دبی سنج آب نیز نامیده می شود به عنوان ابزاری از تجهیزات ابزار دقیق شناخته می شود که می تواند میزان جریان آب عبوری از یک مقطع لوله را اندازه گیری کرده و نتیجه را در اختیار اپراتور قرار دهد. اصولاً فلومتر ها با توجه به شرایط سیال عبوری تغییر وضعیت می دهند و این تغییر وضعیت را تبدیل به داده های آنالوگ یا داده های دیجیتال می کنند. از آنجایی که شرایط آب مانند دما، دانسیته، محل اندازه گیری و فاکتورهای دیگری متغیر هستند، جریان سنج آب هم مدل های مختلفی دارد. با این تفاسیر در ابتدا فلومتر آب را معرفی خواهیم کرد و سپس به چهار مورد از معروفترین و پرکاربردترین آنها اشاره می کنیم که هر کدام از آنها در یک حوزه خاص کاربرد دارند. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش فلومتر آب برندهای اندرس هاوزر، روزمونت و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید فلومتر Flowmeter و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت فلومتر مایعات مانند آب، نفت، بنزین، قیر با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

فلومتر آب

فلومتر آب چیست؟

فلومتر آب یا جریان سنج آب (Water flow meters) برای اندازه گیری حجم مورد آب استفاده در ساختمان های تجاری و مسکونی، صنایع مختلف و انتقال استفاده می شود. از آنجایی که آب از طریق سیستم آب رسانی عمومی به خانه ها و دفاتر ارسال می‌شود، برای محاسبه سرعت جریان آب و همچنین محاسبه میزان مصرف آن، از کنتور هایی استفاده می شود که شدت جریان عبوری را اندازه گیری می کند. حالا این دستگاه در صنعت هم قابل استفاده است و می‌تواند میزان آب عبوری از یک لوله را اندازه گیری کند.

 

مدل های مختلفی از فلومتر مایعات در بازار وجود دارد و هر کدام از آنها از شیوه‌های مختلفی برای اندازه گیری سرعت جریان آب استفاده می‌کنند. با این وجود نقطه مشترک در همه آنها، بررسی و اندازه گیری میزان آب عبوری بر واحد متر مکعب یا لیتر است که ممکن است بر اساس داده های الکتریکی و مکانیکی به دست آید. در مدلهای قدیمی از کنتورهای عقربه ای استفاده می شد و در حال حاضر این کنتورها با کنتور های جدید و دیجیتالی جایگزین شده اند که کوچکترین میزان آب عبوری را هم اندازه گیری می کند.

توربینی

این فلومتر به عنوان محبوب ترین و ارزان ترین ابزار برای اندازه گیری سرعت جریان آب عبوری از یک لوله شناخته می‌شود که از یک توربین چرخان یا یک پیستون استفاده می کند. سرعت جریان حجمی آب عبوری از این فلومتر ها متناسب با سرعت تیغه های چرخان است. بنابراین متناسب با سرعت آب، توربین ها شروع به چرخش میکنند که در نهایت داده آنها به یک مبدل رسیده و به صورت عقربه در اختیار کاربر قرار می گیرد.

 علیرغم پایین بودن قیمت این فلومتر آبی باید بپذیریم که در کشورهایی که آب آلوده دارند، کاربرد چندانی ندارد. در حقیقت آب آلوده منجر به مسدود شدن فلومتر شده و هزینه نگهداری آن به شدت افزایش می‌یابد. در این شرایط استفاده از فلومتر های الکترومغناطیسی توصیه می شود. ضمن اینکه فلومتر آب توربینی با جریان کم آب به خوبی کار نمی کند و نتیجه دقیق نمی دهد.

ورتکس

این فلومتر را هم می توان به عنوان یک فلومتر مکانیکی در نظر گرفت. فلومترهای ورتکس بر مبنای قرار دادن یک مانع در مسیر عبوری جریان آب و ایجاد تلاطم طراحی شده‌اند و تلاطم به وجود آمده را به شدت جریان آب تفسیر می کنند. در حالی که عبور آب بدون مانع بسیار ساده و معمولی انجام می‌شود، قرار گرفتن یک سنگ بزرگ در مسیر رودخانه منجر به ایجاد گرداب می شود.

در فلومتر آب ورتکس یک حسگر استفاده شده است که می‌تواند این تلاطم ها را اندازه‌گیری کند. فرکانس ها و تلاطم های تولید شده در مسیر عبور آب مستقیما متناسب با سرعت جریان حجمی هستند. برخی از این فلومتر ها به صورت چندمتغیره طراحی شده‌اند که می‌تواند در یک اتصال فاکتورهایی مانند سرعت جریان حجمی، سرعت جریان جرمی، دانسیته و چگالی، فشار و دما را اندازه گیری کنند. این فلومتر ها برای لوله های بسیار بزرگ مناسب هستند و نتایج خوبی می دهند. 

التراسونیک

این ابزار ها از امواج التراسونیک برای اندازه گیری جریان آب استفاده می کنند. فلومتر التراسونیک یک سیگنال در پایین دست و سیگنال دیگری در بالادست ارسال می کند. در این دستگاه ها یک گیرنده و یک فرستنده استفاده شده که مدت زمان ارسال و بازگشا هر دو سیگنال را با هم مقایسه می کند. نتیجه محاسبات مربوط به زمان رفت و برگشت سیگنال ها میزان جریان حجمی را نشان می‌دهد و از داده های آن می‌توان برای اندازه گیری دما و انرژی هم استفاده کرد.

 فلومتر آب التراسونیک Clamp-on نوع خاصی از این ابزار ها ست که از طریق ارسال سیگنال به دیواره های لوله می تواند شدت جریان آب را از خارج از لوله اندازه گیری کند. بنابراین اگر ما در یک سیستم صنعتی به دنبال اندازه گیری جریان آب در لوله های بزرگ یا در طیف وسیعی از فرآیندهای مختلف باشیم، امکان استفاده از این گزینه را داریم.

الکترومغناطیسی

 این فلومترها از طریق ایجاد میدان مغناطیسی و قانون القای فارادی برای اندازه گیری سرعت جریان آب استفاده می کنند. طبق قانون فاراده، عبور آب از یک میدان مغناطیسی منجر به ایجاد بار و در نتیجه ولتاژ می‌شود. هر چه میزان سرعت عبور سیال بیشتر باشد، ولتاژ به وجود آمده بیشتر خواهد بود و دقیقا متناسب با سرعت حرکت آب است. نتایج اندازه گیری به صورت سرعت جریان ارائه می‌شوند.

چند ایراد در مورد استفاده از فلومتر آب الکترومغناطیس وجود دارد که یکی از آنها پایین بودن دقت دستگاه است. این نشان می دهد که انتقال آب و کنترل آن با استفاده از این دستگاه ها چندان منطقی نیست. ضمن اینکه در آب خالص یون وجود ندارد و این دستگاه ها نیاز به ولتاژ دارند. بنابراین عبور آب خالص با تولید ولتاژ همراه نیست و عملاً دستگاه توانایی اندازه گیری آنها را ندارد. 

خرید فلومتر آب

بسته به سیستم های مختلفی که قرار است فلومتر آب در آنها به کار گرفته شود، طراحی های متفاوتی برای آنها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال، در محیط های آلوده و آب های فاضلاب امکان استفاده از فلومترهای مکانیکی وجود ندارد و در حقیقت مسدود می شوند. این در حالی است که ما برای استفاده از فلومتر های مغناطیسی نیاز به سیالاتی داریم که امکان انتقال یون را داشته باشند و بر اساس قانون فارادی منجر به تولید ولتاژ شوند. حالا اگر همه این فاکتورها را در کنار یکدیگر قرار دهیم متوجه می‌شویم که انتخاب و خرید فلومتر آب باید در وهله اول بر مبنای نوع آب و شرایط آن صورت گیرد و در گام دوم باید میزان حجم آب انتقال داده شده در نظر گرفته شود.