فلومتر التراسونیک Ultrasonic Flowmeter برای تعیین سرعت سیال جریان در یک لوله از امواج صوتی استفاده میکند. در مواقعی که جریانی وجود ندارد، فرکانس امواج التراسونیک به یک لوله انتقال پیدا میکند و بازتاب آن نسبت به مایع سیال یکسان است. در زمان جریان، فرکانس موج بازتاب شده به خاطر تاثیر داپلر متفاوت میباشد. زمانی که سیال سریعتر حرکت کند، تغییر فرکانس به طور خطی افزایش پیدا میکند. فرستنده سیگنالها را از امواج منتقل شده و بازتاب آن به جریان درمی آورد تا سرعت جریان را تعیین کند. فلومتر التراسونیک، امواج التراسونیک را بین مبدلها در سمت بالا و پایین لوله میفرستد و دریافت میکند. در بخشهایی که جریانی وجود ندارد، حرکت جریان بالا و پایین در بین مبدلها به یک اندازه طول میکشد. در زمان جریان، موج بالایی کندتر حرکت میکند و نسبت به موج پایینی زمان بیشتری میگیرد و سریعتر حرکت میکند. فلومتر التراسونیک در انواع مختلف مانند فلومتر التراسونیک پرتابل، گاز، مایع و آب ساخته می شود. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش دبی سنج التراسونیک برندهای اندرس هاوزر، روزمونت و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید فلومتر التراسونیک پرتابل و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت فلومتر التراسونیک با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

فلومتر التراسونیک

روش کار فلومتر التراسونیک

فلومترهای التراسونیک معمولاً برای اندازه گیری سرعت مایعاتی که امواج فرا صوتی مانند آب ،گوگرد گداخته شده، مایعات منجمد و مواد شیمیایی را منتقل میکنند، استفاده میشود. طرحهای مربوط به سنجش زمان برای اندازه گیری جریانهای گاز و بخار در دسترس میباشند. دقت کنید زیرا مایعاتی مانند انواع مختلف مواد آبکی که از انرژی التراسونیک عبور نمیکنند، نفوذ امواج التراسونیک را به مایعات محدود میکنند. در فلومترهای التراسونیک داپلر، مایعات غیر شفاف میتوانند نفوذ امواج التراسونیک  که نزدیک به دیواره لوله میباشند را محدود کنند که این کار عملکرد صحیح آن را مختل کرده و منجر به اختلال در اندازه گیری فلومتر میشود. زمانیکه مایعات غیر شفاف امواج التراسونیک را به اندازه ایی ضعیف کنند که موج به گیرنده نرسد، ممکن است فلومتر التراسونیک دچار اختلال شود.

 

مزایای فلومتر التراسونیک

این تکنولوژی میتواند بسیار دقیق باشد و برای محافظت و نگهداری گازهای طبیعی و مایعات نفتی استفاده میشود (برای مایعات گران قیمت). یکی از مزیت هایی که فلومتر التراسونیک دارد این است که فشار بالا را کنترل میکند و همیشه ثابت است، همچنین میتواند درجه بالا را کنترل کند و بدون این که به لوله های خارجی نفوذ کند، کار میکند و زیاد نیاز به نگهداری و تعمیر ندارد و برای استفاده بسیارمناسب میباشد. معایبی که فلومتر التراسونیک دارند عبارتند ازهزینه بالا، حساسیت به روند ارتعاشات گذرا. همچنین مشکلاتی به خاطر تغییر قطر لوله به خاطر ساخت و ساز در فلومترهای آلتراسونیک وجود دارد.

فلومتر التراسونیک جریان را مسدود نمیکنند در نتیجه میتوان آنها را در مایعات بهداشتی، خوراکی و ساینده به کار برد. بعضی از فلومترهای التراسونیک از مبدلهای گیرنده استفاده میکنند که این مبدلها میتوانند به خارج از لوله وصل شوند و بخشی ندارند که با مایع پوشانده شده باشد. اندازه گیری جریانهای زودگذرمیتواند با استفاده از فلومترهای التراسونیک قابل انتقال با مبدلهای گیرنده ساخته شود. زمانی که لوله کشی مشکلی نداشته باشد، مبدلهای گیرنده مفید و کارساز هستند مانند زمانی که در اپلیکشنهای صنایع هسته ایی و برق استفاده میشوند. علاوه براین مبدلهای گیرنده میتوانند برای اندازه گیری جریان بدون توجه به مواد سازنده، زنگ زدگی و سایش استفاده شوند. با این حال استفاده از مبدلهای گیرنده، رابطهای التراسونیک اضافه ایی ارائه میدهد که میتوانند بر اعتبار و عملکرد این فلومترها تاثیر بگذارند. در هر حال اگر فلومترهای التراسونیک به درستی استفاده و نگهداری نشوند، ممکن است سیگنالهای التراسونیک در رابط های بین مبدلهای گیرنده و دیواره لوله های خارجی و همچنین بین دیواره لوله های داخلی و مایع سیال از بین بروند. فلومترهای التراسونیک در ابعاد 72 اینچ و بزرگتر در دسترس میباشند. از دیگر انواع فلومتر می توان به فلومتر توربینی و فلومتر مغناطیسی اشاره کرد.

کاربردهای فلومتر التراسونیک

  • نفت و گاز
  • آب و فاضلاب
  • برق
  • مواد شیمیایی
  • مواد غذایی و نوشیدنی
  • داروسازی
  • فلزات و معادن
  • خمیر کاغذ و کاغذ

ملاحظات کاری برای فلومترهای التراسونیک

در ارتباط با فلومتر التراسونیک گذرا مطمئن باشید که جسم سیال می تواند به طور کامل امواج التراسونیک را هدایت کند زیرا زمانی که امواج التراسونیک نمیتوانند در جریان بخار در بین مبدلها نفوذ کنند، فلومتر اندازه گیری نمیشود. به این ترتیب، امواج التراسونیک برای این که به درستی کار کنند باید بتوانند مایع را در فلومتر داپلر نفوذ دهند. زمانی که مایع نسبتاً غیر شفاف است و نمیتواند نفوذ پیدا کند، فلومترهای داپلر می توانند سرعت مایع را در نزدیکی دیواره لوله اندازه گیری کنند که این کار میتواند منجر به اشتباهات قابل توجه در اندازه گیری و همچنین منجر به اشتباه در میزان جریان مایعات شود.

در ارتباط با فلومترهای التراسنیک داپلر، مطمئن باشید که مایع سیال به میزان کافی امواج التراسنیک را بازتاب میکند، زیرا فلومتر بدون وجود یک سیگنال التراسونیک بازتاب شده کار نمیکند.با توجه به نوع طراحی،این بازتابها میتوانند به خاطر حبابهای کوچک گاز در جریان سیال یا به خاطر وجود جریانهای مخالف در مایع سیال به وجود آیند. اگر این جریانها وجود نداشته باشند،ایجاد منابع بازتاب به طور عملی کار سختی میباشد. خوشبختانه بعضی از ترکیباتی که شامل حباب گازها و جریانهای مخالف میباشند، در بسیاری از موارد وجود دارند.

سرعت ذرات جامد در مواد آبکی میتواند  نسبت به ذرات مایع حامل متفاوت باشد. هنگام استفاده از تکنولوژی التراسونیک دقت داشته باشید زیرا ممکن است ذرات جامد در بخشی از این جریان سیال متمرکز شوند مانند یک لوله افقی که با سرعتی کم در جریان است. هنگام به کار بردن فلومترهای التراسونیک داپلر در استفاده از مواد آبکی دقت کنید زیرا ذرات جامد میتوانند سیگنالهای محکمی به وجود آورند که باعث میشود فلومترهای داپلر سرعت جریان مواد جامد را اندازه گیری کنند ولی قادر به اندازه گیری سرعت مایعات نباشند. از به کار بردن مایعاتی که مبدلهای مرطوب یا دیواره لوله را در مقابل مبدلهای غیر مرطوب می پوشانند،اجتناب کنید زیرا زمانی که امواج التراسونیک نمیتوانند وارد جریان سیال شوند فلومتر اندازه گیری نخواهد شد.از وجود ارتباط مبدلهای گیرنده مناسب در دیواره لوله مطمئن باشید زیرا زمانی که امواج التراسونیک قادر به رسیدن به مایع نیستند، فلومتر اندازه گیری نمیشود.

مطمئن شوید که به درستی این فرآیند را فهمیده اید و از این فلومترها به درستی استفاده میکنید.به عنوان مثال یک فرآیند تصفیه دوره ایی با جریان زیاد ممکن است منجر به توقف عملکرد فلومتر شود زیرا گرد و خاک اجازه نمی دهد که انرژی التراسونیک از مایع عبور کند.علاوه بر این، اگر گرد و خاک مبدلهای مرطوب را بپوشاند، ممکن است فلومترها تا زمانی که تمیز نشده اند کار نکنند.