فلومتر توربینی که به تورباین فلومتر Turbine Flowmeter نیز در بازار مشهور است، ابزاری است که به وسیله یک روتور سرعت مایع و گاز را می سنجد. فلومتر توربینی از یک بردار ثابت و یک تیغه ساخته شده است و برای چرخاندن بردار ثابت در جریان سیال از انرژی مکانیکی مایعات استفاده میکند. تیغه هایی که به روی بردار ثابت قرار دارند، انرژی را از جریان سیال به انرژی چرخشی تبدیل میکنند. محور بردار ثابت به روی یاتاقان ها میچرخد: زمانی که مایع سیال سریعتر حرکت میکند، چرخش بردار ثابت هم به همان نسبت سریعتر میشود. چرخش محور به طور مکانیکی یا از طریق نمایان شدن حرکت تیغه های بردار ثابت دیده میشود. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش فلومتر توربینی برندهای اندرس هاوزر، روزمونت و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید فلومتر توربینی و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت تورباین فلومتر با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید. فلومتر توربینی

طرز کار فلومتر توربینی

حرکت بردار ثابت اغلب به طور مغناطیسی میباشد و در اینجا حرکت بردار ثابت منجر به تکان میشود. وقتی مایع سیال سریعتر حرکت کند، تکان بیشتری ایجاد میشود. حس گرهای تورباین فلومتر که این تکانها به آنها وارد میشود، معمولاً بیرون از جریان سیال قرار دارند تا از محدودیت در ساختار مواد که در صورت استفاده از حس گرهای مرطوب ایجاد میشود، جلوگیری کنند.RPM  چرخ توربین به طور مستقیم متناسب با سرعت جریان متوسط در قطر لوله میباشد و همچنین برابر با حجم جریان در یک طیف گسترده است. انتقال دهنده جریان، سیگنال این حرکت را برای تعیین جریان سیال پردازش میکند. انتقال دهنده جریان و سیستمهای حسگر برای تشخیص جریان در جریانهای بالا و معکوس در دسترس هستند. فلومترهای توربینی با کیفیت مطلوب برای انتقال هیدروکربن ها و گازهای طبیعی موجود میباشند. این فلومترهای مربوط به سوخت اغلب عملکرد جریان کامپیوتر را برای اصلاح فشار، دما و خواص مواد سیال به منظور دسترسی به نتیجه ایی مطلوب برای انتقال با هم ترکیب میکنند. هنگام استفاده از تورباین فلومتر بر مایعات غیر روان دقت داشته باشید زیرا اگر یاتاقان های فلومتر توربینی به طور نابهنگام پوشانده شوند، ممکن است فلومتر توربینی به درستی کار نکند و دچار مشکل شود. ممکن است فلومتر توربینی با تجهیزات روغنی و برای استفاده از مایعات غیر روان مجهز شده باشد. علاوه بر این تورباین فلومتر که برای اهداف خاصی مانند سرویس های گاز طبیعی طراحی شده است اغلب در رنج محدودی از درجه ( بالای 140 درجه فارنهایت یا 60 درجه سانتیگراد) عمل میکند در نتیجه اگر دما بالاتر باشد به فلومتر توربینی آسیب میرساند. در این شرایط باید از نوع دیگری از فلومتر توربینی که قابلیت تحمل دما تا 200 درجه را دارد، استفاده کرد. تورباین فلومتر به خاطر وجود چنگک یاتاقان که سرعت بردار ثابت را کند می کند، در جریانهایی که سرعتشان پایین است کارایی کمتری دارد. اگر هنگام استفاده از این فلومترها سرعت جریان بالای 5 درصد باشد باید دقت زیادی داشته باشید. یک تورباین فلومتر نباید با سرعت بالا کار کند زیرا یاتاقان زودتر از زمان معمول پوشیده می شود و ممکن است آسیب ببیند. هنگام اندازه گیری و سنجش مایعات غیر روان، پوشش یاتاقان باعث میشود که فلومتر به درستی کار نکند و دچار مشکل شود. در بعضی موارد به خاطر عملکرد بهتر، یاتاقان باید تعویض شود. به طور کلی باید از به کار بردن مایعات آلوده اجتناب شود در نتیجه احتمال خراب شدن فلومتر توربینی و آسیب دیدن یاتاقان کاهش پیدا میکند. از پرکاربردترین فلومتر های دیگر، فلومتر التراسونیک می باشد.

اجزاء تورباین فلومتر

فلومترهای توربینی دارای بخشهایی میباشند که با گذر زمان و در اثر استفاده تنزل پیدا میکنند. باید از انتقال ناگهانی فلومترهای گازی به فلومترهای مایع اجتناب شود زیرا این کار فلومتر را تحت فشار قرار می دهد و آن را دچار تنزل میکند و در نهایت به فلومتر توربینی آسیب میرساند. این شرایط معمولاً در هنگام پر شدن لوله و به خاطر ضربه ایی که به آن وارد میشود، رخ میدهد. استفاده از تورباین فلومتر برای جریانهای دو فازی مانند اپلیکیشن های اندازه گیری جریان بخار، باعث میشود که فلومتر توربینی به طور نادرست اندازه گیری شود.

کاربرد فلومتر توربینی

تورباین فلومتر میتواند سرعت مایعات ، گازها و بخارها را در لوله ها اندازه گیری کند. چیزهایی که توسط فلومتر توربینی اندازه گیری میشوند عبارتند از: هیدروکربن ها در سنجش جریان سوخت، اندازه گیری جریان شیمیایی، اندازه گیری جریان آب،اندازه گیری جریان مایعات منجمد ، اندازه گیری جریان گاز یا هوا و اندازه گیری جریان صنعتی. فلومترهای توربینی با سرعت بالا برای انتقال هیدروکربن ها و گازهای طبیعی موجود میباشند. برای تنظیم فشار و دما و مایعات سیال و به منظور رسیدن به کارایی مطلوب، از یک کامپیوتر استفاده میشود. سایر این اپلیکشنهای کم سرعت در ارتباط با شیر آب و آبهای شیرین و بدون املاح، حلالهای فلومتر و مایعات دارویی میباشند.