فلومتر کوریولیس یکی از دقیق ترین و با کیفیت ترین ابزار ها برای اندازه گیری شدت جریان سیال است که می‌تواند جریان سیالات مختلف را اندازه گیری کند. در این فلومترها از ترکیبی از روش های مکانیکی و الکتریکی استفاده شده است که به خوبی می تواند به تغییر وضعیت دستگاه با توجه به نوع سیال را اندازه گیری کند. جریان سنج کوریولیس coriolis flowmeter به دلیل طراحی خاص و منحصر به فرد خود گزینه مطلوب بسیاری از صنایع محسوب می شود و برای سیالات مختلف قابل استفاده است. پس اگر شما هم قصد استفاده از فلومتر کوریولیس را دارید در ادامه این فلومترها را تعریف خواهیم کرد و در مورد نحوه عملکرد آنها و همچنین شرایط کاربرد آنها صحبت می کنیم. شرکت ابزار سنجش آریا، فروشگاه ابزار دقیق در تهران، نماینده فروش فلومتر کوریولیس برندهای یوکوگاوا، اندرس هاوزر، روزمونت، مایکروموشن و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید فلومتر Flowmeter و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت فلو ترانسمیتر کوریولیس با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

فلومتر کوریولیس چیست؟

فلومتر کوریولیس یک جریان سنج خاص طراحی شده بر مبنای مبحث کوریولیس است که برای اندازه گیری شدت جریان سیال طراحی شده است. مبحث کوریولیس بیان می کند که شدت جریان سیال با توجه به نیروی وارده به آن و همچنین شرایط گرانروی و دانسیته سیال تغییر می کند. این تغییرات را می توان با استفاده از مبدل های مختلف تبدیل به ولتاژ القایی کرد که این ولتاژ القایی به طور مستقیم با شدت جریان سیال در ارتباط است. از همین اصول به عنوان مبنا و اصول طراحی جریان سنج کوریولیس استفاده شده و اکثر برندهای معروف جهان هم از آنها تولید می‌کنند.

تفاوت جالبی که فلومتر کوریولیس نسبت به سایر فلومتر ها مانند فلومترهای التراسونیک و مغناطیسی دارد این است که امکان استفاده از آنها برای سیالات مختلف وجود دارد و در مورد سیالات تراکم پذیر یکی از بهترین انتخاب‌های ممکن است. این جریان سنج ها در دو گروه خمیده و تخت در بازار حضور دارند که مبنای طراحی و اصول عملکرد آنها یکسان است. در نمونه های خمیده دو لوله به کار گرفته شده و در نمونه های تخت تنها یک لوله نوسان کننده و مرتعش کننده استفاده شده است.

فلومتر کوریولیس

نحوه عملکرد فلومتر کوریولیس

نحوه عملکرد فلومتر کوریولیس برای اندازه گیری شدت جریان سیال بر مبنای تغییر وضعیت لوله منعطف و مرتعش کننده قبل و بعد از ورود سیال است. شما وقتی که یک شلنگ خالی را در نظر بگیرید هیچ حرکتی در آن دیده نمی‌شود، اما وقتی که شیر آب را باز می کنید متوجه می‌شوید که شدت جریان آب باعث تغییر وضعیت شلنگ می‌شود. حالا هر چه شدت جریان عبوری بیشتر باشد میزان حرکت شلنگ هم بیشتر است و شما به صورت کیفی متوجه می‌شوید که شدت جریان آب در داخل شلنگ افزایش یافته است. در داخل فلومتر کوریولیس شلنگ های منعطفی به کار گرفته شده که با استفاده از یک دستگاه مرتعش کننده خاص حرکت می کنند. این حرکت تا زمانی که سیال وارد لوله نشده ثابت بوده و به عنوان نقطه استاندارد یا نقطه شاهد دستگاه در نظر گرفته می‌شود. در داخل دستگاه هم سنسورهایی وجود دارد که تغییر وضعیت شلنگ را اندازه گیری می کنند و این تغییر وضعیت را تبدیل به ولتاژ القایی میکنند.

زمانی که سیال وارد تیوب دستگاه می شود در اثر شدت جریان آن تیوب حرکت می کند. تفاوت نیروی وارده به ابتدای تیوب و انتهای آن باعث ایجاد یک نوع حرکت نوسانی و مارپیچی در بخش‌های مختلف آن می شود. این حرکات به طور مستقیم تحت تاثیر نیروی وارد شده از طرف سیال به تیوب دستگاه هستند. حسگر های مغناطیسی استفاده شده در داخل دستگاه این تغییر وضعیت نیرو را به صورت تغییر ولتاژ القایی اندازه گیری می کنند و آنها را به مبدل دستگاه انتقال می دهند. این ولتاژ القایی به طور مستقیم با شدت جریان حجمی و جرمی در ارتباط است و دستگاه می توانند نتیجه را برای ما گزارش کند.

کاربردهای جریان سنج کوریولیس

اصولاً فلومتر کوریولیس برای بسیاری از حوزه‌ها و بخش‌های مختلف صنعتی به کار گرفته می‌شود. با توجه به اینکه تغییر وضعیت تیوب دستگاه  برمبنای نوع سیال وارد شده به آن‌ها اصلی ترین معیار ما برای اندازه گیری سیال است محدودیتی در اندازه گیری شدت جریان سیالات مختلف نداریم. اینکه این دستگاه‌ها به راحتی و به طور مستقیم شدت جریان سیال را اندازه گیری می کنند و این به ما کمک می‌کند تا شدت جریان سیالات تراکم پذیر را با استفاده از جریان سنج کوریولیس اندازه گیری کنیم. این در حالی است که در مورد سایر فلومترها ممکن است این فاکتور نتیجه آزمایش را تحت تاثیر قرار دهد.

مزایای فلومترهای کوریولیس

از جمله مزایای بزرگ فلومتر کوریولیس می توانیم به اندازه گیری مستقیم جریان سیال اشاره کنیم که در مورد سایر فلومترها چنین قابلیتی وجود ندارد. حتی در مواردی که ما امکان اندازه گیری گرانروی را داشته باشیم میتوانیم از ترکیب کردن این داده ها محاسبات پیچیده تری برای محاسبه جریان ورودی و خروجی به سیستم داشته باشیم تا دقت محاسبات ما بالاتر برود. اما یکی از بزرگترین ایراداتی که به این جریان سنج ها وجود دارد این است که قیمت آنها گران است. در حقیقت قیمت فلومتر کوریولیس نسبت به سایر گزینه های موجود در بازار بیشتر است.

فاکتورهای مهم در خرید فلومتر کوریولیس

برای کسانی که قصد خرید جریان سنج کوریولیس دارند بخش های مختلفی وجود دارد که می تواند گزینه انتخابی آنها را تحت تاثیر قرار دهد. شما وقتی که به این دستگاه ها نگاه می کنید در وهله اول آنها را در دو گروه تخت و خمیده می بینید. از طرف دیگر جنس و ماده اولیه ساخته شده برای بدنه فلومتر و همچنین نوع ماده استفاده شده برای تیوب دستگاه هم ممکن است تغییر کند و برای سیالات مختلف گزینه های متفاوتی در بازار وجود داشته باشد. حالا فاکتورهای دیگری مانند شدت جریان خروجی و نوع نمایشگر را هم باید در نظر بگیریم که به طور اختصار شامل موارد زیر می شوند:

  • نوع کانکشن و اندازه آن
  • متریال کانکشن و تیوب استفاده شده در دستگاه
  • نحوه کالیبراسیون فلومتر برای اندازه گیری سیالات مختلف
  • نوع نمایشگر استفاده شده در دستگاه
  • منبع تغذیه
  • شدت جریان خروجی ترانسمیتر و نحوه اندازه گیری جریان

با توجه به مواردی که گفته شد فلومتر کوریولیس می‌تواند گزینه محبوب بسیاری از صنایع مختلف از جمله صنایع مرتبط با سیالات گازی تراکم پذیر باشد زیرا این دستگاهها در اندازه گیری این گروه از سیالات توانایی بالایی دارند و یکی از بزرگ ترین گزینه های بازار محسوب می‌شوند. برای گرفتن اطلاعات تخصصی تر در مورد این دستگاه ها و انتخاب گزینه مناسب می توانید مستقیماً با ما تماس بگیرید.