مس فلومتر یا فلومتر جرمی یکی از ابزارهایی است که برای اندازه گیری جرم عبور کرده از یک منطقه خاص و در یک زمان خاص به کار گرفته می شود. این تجهیزات نقش بسیار مهمی در صنایع مختلف و به طور ویژه در صنایع نفت و پالایشگاه دارند که در آنها جریان ورودی و خروجی بسیار مهم و تعیین کننده است. بنابراین امروزه کسانی که به فکر اندازه گیری جرم ورودی یا جرم خروجی از یک سیستم هستند به سراغ خرید فلومتر جرمی می روند. در ادامه به معرفی تجهیزات ابزار دقیق مس فلومتر خواهیم رفت تا ببینیم که این دستگاه به چه شکلی طراحی شده و نحوه عملکرد آن در سیستم های مختلف به چه صورت است تا در انتخاب آن دچار مشکل نشوید. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش مس فلومتر برندهای اندرس هاوزر، روزمونت و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید فلومتر جرمی Mass Flowmeter و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت مس فلومتر با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

 

مس فلومتر چیست؟

مس فلومتر (Mass Flow meter) یک ابزار نسبتاً ساده و کوچک است که در مسیر ورودی و خروجی یک سیستم نصب می شود و وظیفه آن اندازه گیری شدت جریان جرمی ورودی یا خروجی است. این دستگاه ها می توانند نقشی مهم و تعیین کننده در موازنه معادلات و واکنشهای شیمیایی در پالایشگاهها و در راکتورها داشته باشند. در هر صورت باید قبول کنیم که فعالیت یک سیستم تا حدود بسیار زیادی تحت تأثیر جریان ورودی و خروجی قرار می گیرد و بازدهی آن را هم باید با توجه به این فاکتور ها محاسبه کنیم.

در ابزار مس فلومتر قطعاتی به کار گرفته شده که به صورت لحظه ای
مقدار جریان عبوری از یک مقطع خاص را اندازه‌گیری می‌کنند و به صورت داده های
دیجیتال در اختیار تکنسین قرار می دهند. در سیستم‌های قبلی با توجه به اطلاعاتی که
در مورد چگالی مواد عبوری وجود داشت اپراتور به راحتی می‌توانست محاسبات مختلفی را
انجام دهد و جرم عبوری را به دست بیاورد. اگر چه این روش آسان بود اما با خطاهای
زیادی همراه می‌شد که در نتیجه مهندسین به سراغ دستگاه های پیشرفته تر بر مبنای
تکنولوژی و تکنیک کوریالیس شدند. این شیوه بدون اینکه نیازی به چگالی مواد اولیه
داشته باشد امکان اندازه‌گیری مقدار جرم عبوری را به ما می‌دهند و امروزه در
ابزارهایی مانند مس فلومتر اندرس هاوزر از آنها استفاده شده است.


نحوه عملکرد فلومتر جرمی

 با توجه به اینکه مس فلومتر اندرس هاوزر به عنوان یکی از پرکاربرد ترین و معتبرترین تجهیزات موجود در بازار شناخته می شود نحوه عملکرد دستگاه را با توجه به این ابزارها توضیح می دهیم. در داخل این ابزار یک لوله منعطف به کار گرفته شده است که در حالت خالی حرکات متناوب و متقارن انجام می‌دهد. در دو طرف این لوله منعطف دو سنسور قرار داده شده است که حرکت لوله منعطف به صورت استاندارد را ثبت می کنند. حالا اگر توجه کرده باشید زمانی که شیر آب را به شلنگ باز می‌کنید اگر شدت سیال بالا باشد شلنگ هم حرکت می کند. زمانی که جریان یک سیال وارد ابزار مس فلومتر میشود نحوه حرکت لوله منعطف در داخل آن هم تغییر می کند و شدت بیشتر و نامتقارنی پیدا می کند. این حرکت نامتقارن باز هم توسط سنسور ها ثبت می‌شود و به صورت همزمان با حرکت متقارن و اولیه شیلنگ مقایسه می شود. نتیجه این مقایسه به صورت داده های قابل اندازه گیری و دیجیتالی در یک نمایشگر به اپراتور داده می شود.

 حالا سوالی که اینجا وجود دارد این است که مس فلومتر اندرس هاوزر چگونه مواد مختلف را تشخیص می دهد. خب زمانی که جریان آب وارد لوله منعطف می شود شدت حرکت آن بسیار بیشتر از سیال های با چگالی بیشتر مانند عسل است. بنابراین هرچه چگالی و دانسیته سیال عبوری از لوله منعطف کمتر باشد شدت حرکت لوله هم بیشتر است که دستگاه و سنسورها از طریق مقایسه داده‌های آنها می‌توانند این محاسبات را انجام داده و داده نهایی را در اختیار ما قرار می‌دهد. نتیجه این تغییرات در نحوه حرکت لوله منعطف و همچنین شدت حرکت آن باعث ایجاد یک نوع جریان حرارتی شده که این جریان حرارتی در مبدل های پیزوالکتریک تبدیل به داده های الکترومغناطیسی می‌شود که در نهایت در یک نمایشگر به اپراتور یا تکنسین نشان داده میشود. اگرچه درک این موضوع در مس فلومتر به صورت تئوری سخت است اما اگر با دستگاه آشنایی داشته باشید به راحتی می توانید این موضوع را درک کنید.

کاربردهای فلومترهای جرمی

فلومترهای جرمی یا همان مس فلومتر کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارند. در حقیقت شما در هر سیستم یا در هر صنعتی که به دنبال اندازه گیری میزان جرم عبوری از یک منطقه خاص باشید یا بخواهید که مقایسه دقیقی بین جریان ورودی و خروجی در یک سیستم را داشته باشید می توانید از آن ها استفاده کنید. به همین دلیل است که ابزار فلومتر جرمی یکی از محبوب ترین ابزارها در حوزه پتروشیمی و راکتورهای شیمیایی است که امکان رصد نتایج با بالاترین دقت و بهترین کیفیت را به ما می‌دهد.

خرید مس فلومتر

مورد دیگری که در اینجا باید به آن بپردازیم مسئله خرید فلومتر جرمی
است. اگر محصولات ما را در همین صفحه دیده باشید به احتمال زیاد متوجه شده اید که
تنوع این محصولات بسیار زیاد است و برندهای معتبری مانند اندرس هاوزر در زمینه
تولید آنها فعالیت می‌کنند. این موضوع باعث می شود که مسئله خرید مس فلومتر برای
خریداران چالشی سخت و نسبتاً پیچیده باشد که در جریان آن نیاز به در نظر گرفتن
فاکتورهای مختلف دارند. بنابراین اولین چیزی که شما باید در نظر بگیرید این است که
تنوع سیال و گرانروی آن در پروژه شما به چه صورت است و کدام دستگاه می توانند
نیازهای شما را پوشش دهد.

موضوع مهم دیگر قیمت مس فلومتر موجود در بازار است. دستگاه ها و
تجهیزات موجود در بازار ایران وارداتی هستند و به همین دلیل قیمت آنها ممکن است
تحت تاثیر تغییرات نرخ ارز و همچنین شرایط واردات تغییر کند. اگرچه این تجهیزات را
نمی‌توانیم در بین تجهیزات گران قیمت قرار دهیم اما باید بپذیریم که تغییرات وضعیت
ارز در چند ماه اخیر باعث تأثیر مهمی بر قیمت آن ها شده و ممکن است شما در وب سایت
های مختلف قیمت اصلی آنها را پیدا نکنید. بنابراین اگر قصد خرید مس فلومتر را
دارید حتما با ما تماس بگیرید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهیم و به
فرآیند خرید شما کمک کنیم.