گیج دما ویکا که با نام های ترمومتر ویکا و دماسنج عقربه ای یا آنالوگ نیز شناخته می شود، یکی از ابزارهای ساده ای است که همه ما به شکل‌های مختلف کار با آن را تجربه کرده‌ایم و تنها اسم آن ممکن است ما را کمی به اشتباه بیندازد. البته کاربردهای وسیع این ابزار و نقش مهم آن در فرآیندهای مختلف باعث شده است که کمتر کسی با واژه ترمومتر یا همان گیج دما آنالوگ آشنایی نداشته باشد. گیج دما ویکا یکی از ابزارهایی است که ما در ساده‌ترین حالت برای اندازه گیری تب خود یا فرزندمان از آنها استفاده کرده‌ایم و در پیچیده‌ ترین حالت هم می‌توان از آن برای فرایندهای سیستمی پیچیده استفاده کرد. در هر صورت همه ترمومترها دستگاه‌ هایی هستند که می‌توانند دمای یک جسم یا یک محیط را اندازه گیری کنند. ترمومتر یا گیج دما ویکا آنالوگ ابزار خیلی پیچیده و ناآشنایی نیست که بخواهیم از تعاریف مهندسی و سخت برای آن استفاده کنیم. به همین دلیل سعی می‌کنیم که تعاریف عامیانه و قابل فهم را برای معرفی آن به کار ببریم. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش گیج دما برند ویکا WIKA در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید گیج دما آنالوگ ویکا، دماسنج عقربه ای و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت گیج دما آنالوگ و ترمومتر ویکا با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

 

 

مشخصات فنی گیج دما ویکا WIKA

گیج دما ویکا یکی از تولید کنندگان گیج ها و ابزار دقیق است که محصول کشور آلمان می باشد. گیج دما ویکا یکی از دقیق ترین محصولات می باشد که از نظر میزان دقت و همچنین صرفه اقتصادی در محدوده مناسبی قرار دارد. برای اندازه گیری دما از ابزارهای بسیاری استفاده می شود که از پرکاربردترین آنها می توان به تمپرچر ترانسمیتر و تمپرچر سوئیچ اشاره کرد.

گیج دما یا ترمومتر ها ابزارهای دقیق هستند که برای اندازه گیری دما و نشان دادن آن به کار می روند. این ابزار ها یکی از پر مصرف ترین اقلام در سیستم های گرمایشی و سرمایشی، نیروگاه ها، کارخانجات و ساختمان های بزرگ به شمار می آیند و در صنعت کاربرد گسترده ای دارند. درجه بندی گیج دما ویکا می تواند بر اساس واحد های مختلف اندازه گیری مانند درجۀ سانتیگراد و یا درجۀ فارنهایت باشد که معمولا بر اساس معیارهای کشور مصرف کننده و یا کشور تولید کنندۀ گیج دما، درجه بندی و عرضه می گردد. گیج دما ویکا در انواع مختلف جیوه ای، الکلی، بیمتال، گازی و … وجود دارد. یک گیج دمای خوب باید از بیرون بدنه ای مقاوم داشته باشد و از درون دارای مکانیسم دقیق و با کیفیتی بوده و به درستی کالیبره شده باشد. تغییرات دمایی را در بازۀ مندرج روی صفحه به درستی و با آهنگ و یکنواختی منظمی نشان دهد و همچنین از لحاظ نحوۀ حرکت عقربه بدون پرش و نرم حرکت رفت و برگشت را در مسیر انجام دهد. شرکت ابزار سنجش آریا نمایندگی ویکا در ایران می باشد.

انواع مختلف ترمومتر ویکا WIKA

گیج دما ویکا در انواع MFT، TGT70، TGT73، IFC، 46،48 ، 52، 55 و سری 73 عرضه می شود. مدل MFT برای محدوده دمای 0 تا 120 درجه سانتی گراد،TGT70 برای محدوده 40- تا 250-،TGT73 200- تا 700-، IFC 100- تا 400-، مدل 46 و 48 برای 30- تا 120-، مدل 52 برای دمای 30- تا 500-، مدل 55 برای 70- تا -600 و مدل 73 برای محدوده دمایی 200- تا 700- مناسب است.

نحوه عملکرد ترمومتر

در مورد نحوه عملکرد گیج دما یا ترمومتر کار ما سخت‌ تر است و باید تنوع در مدل‌های مختلف آنها را در نظر بگیریم. در حقیقت ساز و کاری که دماسنج جیوه‌ای برای تشخیص تغییرات حرارت دارد با ساز و کار آن در ترمومتر های لیزری و ترمومترهای دیجیتالی متفاوت است. ساده‌ترین نوع دماسنج‌ها، دماسنج‌های جیوه‌ای و الکلی هستند که در آنها ساز و کار مشابهی وجود دارد و اساس کار آنها بر مبنای تغییر حجم ماده درون دماسنج است. اما ترمومتر دیجیتالی از یک سیستم مبدل حرارت به جریان الکتریسیته بهره می‌برد. در این دماسنج‌ها یک ماده نیمه رسانا قرار داده شده که در اثر تغییر دما مقاومت آن تغییر می‌کند که این تغییر مقاومت باعث تغییر جریان عبوری می‌شود. با استفاده از قانون اهم و سایر روابط ریاضی مربوط به آنها، اعدادی توسط بخش دیجیتالی آنها گزارش می‌شود که به عنوان دمای محیط است.