فلو ترانسمیتر که در بازار ایران فلومتر و ترانسمیتر جریان نیز نامیده می شود، یکی از ابزارهایی است که می تواند شدت جریان سیال عبوری از یک محیط خاص را اندازه‌گیری کند و آن را تحت عنوان یک فاکتور خاص به سیستم های کنترل کننده انتقال دهد. بنابراین فلو ترانسمیتر علاوه بر اینکه ابزاری برای سنجش شدت جریان سیال است، به عنوان یک ابزار کنترلی و نظارتی نیز شناخته می شود که شرایط مختلف یک فرایند را بررسی می کند. این موضوع باعث می‌شود که استفاده از فلو ترانسمیتر برای سیستم های مختلف اهمیت ویژه‌ای داشته باشد. به همین دلیل در این مطلب به معرفی ترانسمیتر جریان خواهیم پرداخت و ضمن معرفی نحوه کارکرد آن، دلیل استفاده از فلومتر در حوزه های مختلف را نیز بررسی خواهیم کرد. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش انواع فلو ترانسمیتر مانند فلو ترانسمیتر اندرس هاوزر، یوکوگاوا و روزمونت در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید برندهای مختلف فلو ترانسمیتر و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت ترانسمیتر جریان با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید. 

معروف ترین برندها و مدل های فلو ترانسمیتر

فلو ترانسمیتر اندرس هاوزر
فلو ترانسمیتر ای بی بی ABB

فلو ترانسمیتر یا ترانسمیتر جریان چیست؟

ترانسمیتر جریان یا فلو ترانسمیتر (Flow Transmitter) ابزاری برای سنجش شدت جریان سیال و همچنین گزارش نتیجه نهایی به اتاق کنترل و به تکنسین سیستم است. این ابزار بر روی سیستم پایپینگ و لوله کشی سیستم های صنعتی و پالایشگاهی نصب می‌شود و با کمک روش های مکانیکی، امکان اندازه گیری شدت جریان و اختلاف جریان در دو نقطه را فراهم می کند. استفاده از این ابزار در سیستم‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند مشخص کند که حجم سیال در هر فرآیند و در هر مخزن تحت فشار به چه صورت خواهد بود. استفاده از فلو ترانسمیتر برای طول عمر سیستم اهمیت ویژه‌ای دارد و می‌تواند بحث تنش و فشار وارده به سیستم های لوله کشی را تحت کنترل داشته باشد. نکته بسیار مهمی که در فلو ترانسمیتر وجود دارد این است که نتیجه خود را به صورت داده های قابل فهم به تکنسین ها نشان می دهد. این داده ها از این جهت اهمیت دارند که می توان آنها را در محاسبات صنعتی و پالایشگاهی به کار برد و به کمک آن اطلاعات مختلفی به دست آورد. تعیین ویسکوزیته و تعیین سطح مایعات در مخازن تحت فشار یکی از ساده ترین کاربردهای ترانسمیترهای جریان است. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش انواع محصولات ابزار دقیق مانند گیج فشار می باشد. برای آگاهی از قیمت محصولات ابزار دقیق با کارشناسان ما در شرکت بازار سنجش آریا تماس بگیرید.

فلو ترانسمیتر چگونه کار می کند

در حقیقت ترانسمیتر جریان یک فلومتر است که دارای مدارهای الکترونیکی داخلی بوده و خروجی مدار الکترونیکی آن به صورت تابعی از شدت جریان (بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر) یا تابعی از ولتاژ (بین ۱ تا ۵ ولت) ارائه می دهد. در این سیستم خروجی از فرستنده جریان به شیر کنترل از طریق یک کنترل داده می‌شود و می‌توان به صورت خودکار جریان سیال را تحت نظارت و کنترل قرار داد.

برای استفاده از ترانسمیتر جریان در یک سیستم لوله‌کشی لازم است که از عناصر اصلی مانند اوریفیس، ونتوری، لوله پیتوت و نازل جریان استفاده شود. این ابزارها باعث ایجاد تفاوت فشار یا همان فشار تفاضلی در دو نقطه متفاوت می‌شود. عنصر ثانویه در این سیستم یک ترانسمیتر فشار است که برای اندازه گیری فشار تفاضلی در بخش های مختلف سیستم به کار گرفته می شود. ایجاد فشار تفاضلی در سیستم لوله کشی باعث ایجاد فشار و انحراف در دیافراگم فلو ترانسمیتر میشود. این انحراف در دیافراگم باعث فعال شدن حسگر خازن شده و با تغییر جریان آن یک سیگنال الکتریکی تولید می شود. سیگنال الکتریکی ممکن است به صورت تابعی از شدت جریان یا تابعی از ولتاژ به اپراتور گزارش شود. نکته‌ای که در اینجا اهمیت دارد این است که در ابتدای کار ترانسمیتر جریان برای انجام یک کار مکانیکی به کار گرفته می شود که ناشی از اختلاف فشار بین دو نقطه سیال در سیستم لوله کشی است. اما این کار مکانیکی توسط دستگاه فلومتر تبدیل به یک جریان الکترونیکی و ایجاد یک مدار می شود. جریان موجود در مدار تبدیل به سیگنالهای الکتریکی شده که در نهایت عدد نهایی را گزارش میکند. فلو ترانسمیتر و روتامتر، هر دو برای سنجش میزان جریان استفاده می شوند اما از لحاظ عملکرد با یکدیگر تفاوت دارند.

کاربردهای فلو ترانسمیتر

بطور کلی فلو ترانسمیتر مهم ترین ابزار برای سیستم های لوله کشی است. این ابزار در اندازه گیری شدت جریان سیال کاربرد دارد. این ساده ترین کاربرد ترانسمیتر محسوب می شود، اما طبیعتاً از داده های آن میتوان برای سایر محاسبات مهندسی و صنعتی استفاده کرد. طبیعتاً سرعت جریان یک سیال تحت تأثیر دانسیته و چگالی آن قرار دارد. در ضمن در ماهیت سیال هم فاکتور هایی تعریف می‌شود که سرعت جریان سیال را تحت تاثیر قرار می دهد. فشارها و تنش های محیطی بر سیال، تاثیر دیواره لوله بر سرعت جریان سیال، تنش های ایجاد شده در جریان حرکت سیال، درجه حرارت و فشار بخار سیال فاکتورهای دیگری هستند که با کمک دستگاه فلو ترانسمیتر میتوان آنها را محاسبه کرد. بنابراین کاربرد های این ابزار بسیار فراتر از اندازه گیری سرعت جریان معمولی است و می توان محاسباتی پیچیده مهندسی را به کمک آن انجام داد.

مزایای استفاده از ترانسمیتر جریان

سوالی که در اینجا وجود دارد این است که چرا باید به سراغ ترانسمیتر جریان برویم؟ این ابزار چه امکاناتی در اختیار ما میگذارد که محاسبات دقیق تری داشته باشیم؟ به طور کلی در مورد مزایای فلو ترانسمیتر می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

  • امکان گزارش لحظه ای شدت جریان سیال به عنوان تابعی از فاکتورهای مختلف؛
  • امکان استفاده در محیط های مختلف به صورت غرق شده یا تحت شرایط خورنده؛
  • ارائه نتایج به صورت داده های مشخص برای تبدیل به فاکتورهای مختلف تاثیرگذار بر سیستم؛
  • درصد خطای پایین برای محاسبات مهندسی؛
  • ارائه گزارش با توجه به تغییر شرایط سیال.

 به نظر می رسد که استفاده از فلو ترانسمیتر می تواند به طور مستقیم بر عملکرد یک اپراتور تاثیر بگذارد. در حقیقت ترانسمیتر این شانس را برای آنها فراهم می کند که داده ها را به صورت لحظه ای و تابع فاکتورهای مختلف دریافت کنند و آنها را در محاسبات خود به کار ببرند. جزئیات و محاسبات دقیق در مهندسی و سیستم های لوله کشی اهمیت ویژه ای دارد و فلو ترانسمیتر کمک می‌کند که این محاسبات به شکل مناسب و دقیق انجام گیرد. در انتها باید به خاطر داشته باشید که برای خرید ترانسمیتر جریان شما باید اطلاعات دقیق و درستی نسبت به سیستم لوله کشی و نوع سیال خود داشته باشید. طبیعتاً نتایج گزارش شده توسط این ابزار تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار می گیرد که مهندسین بیشتر با آنها آشنا هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید سوالات خود را در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان ما پاسخگو باشند.