سوئیچ فشار که به آن پرشر سوئیچ Pressure Switch نیز می گویند به عنوان یک ابزار مهم و تاثیرگذار در سیستم‌های پیچیده و چند بخشی استفاده می‌شود که می‌تواند نقش مهمی در برقراری ایمنی و کنترل اوضاع داشته باشد. سوئیچ فشار به عنوان یکی از تجهیزات ابزار دقیق شناخته می‌شود که انواع مختلفی دارد و در هر کدام از آنها از یک سیستم خاص استفاده می‌شود. در واقع به این شکل نیست که شما فقط با یک پرشر سوئیچ و با یک ویژگی خاص مواجه باشید، بلکه هر کسی با توجه به نیاز خود می‌تواند یکی از گزینه‌های مختلف آنها را انتخاب کند. پرشر سوئیچ ‌ها در کنترل فرآیند و سیستم‌های پیچیده مانند پالایشگاه‌ها بسیار مهم هستند و حتی در مورد آب و گاز هم قابل استفاده هستند. پس با ما همراه باشید تا این ابزار و تجهیزات را بیشتر معرفی کنیم. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش سوئیچ فشار برندهای اشکرافت، دلتا و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید پرشر سوئیچ و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت سوئیچ فشار با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

سوئیچ فشار ASHCROFT

پرشر سوئیچ چیست؟

پرشر سوئیچ یا سوئیچ فشار (Pressure Switch) ابزاری برای کنترل وضعیت فشار در یک محیط فرآیندی است که می‌تواند وضعیت فشار یک فرایند تولیدی را تحت کنترل داشته باشد. اگر به بخش دوم نام این ابزار توجه کنید، کلمه سوئیچ به معنی تغییر وضعیت است و این می‌تواند دیدگاه خوبی به شما بدهد. در واقع ابزار سوئیچ فشار به این دلیل استفاده می‌شود که به هنگام تغییر فشار به شکل نامناسب و غیر استاندارد، می‌تواند باعث ایجاد یک تغییر کلی در وضعیت سیستم شده و آن را تا زمان کنترل کامل ادامه دهد. اجازه دهید که این موضوع را با ذکر یک مثال روشن‌تر کنم. وقتی که در یک پالایشگاه فشار یک یا چند مخزن به شکل ناگهانی افزایش می‌یابد این ابزار پرشر سوئیچ است که بلافاصله این موضوع را تشخیص داده و منجر به بسته شدن سیستم می‌شود. البته این یک توضیح کلی است و انواع مختلفی از این ابزارها وجود دارد که در ادامه بیشتر آنها را توضیح خواهیم داد. عملکرد پرشر سوئیچ با پرشر گیج متفاوت است. پرکاربردترین انواع پرشر سوئیج، پرشر سوئیچ های پیستونی، پنوماتیک، هیدرولیک، الکترونیکی، پمپ آب و هوا است.

سوئیچ فشار چگونه عمل می‌کند؟

مثالی که در بند قبل زدیم، اگرچه کوتاه بود اما می‌تواند به درک نحوه عملکرد سوئیچ فشار کمک کند. تغییر فشار و به طور کلی تغییر شرایط محیطی در فرآیندهای صنعتی و پالایشگاهی طبیعی است. توانایی انسان در تشخیص این تغییرات بسیار محدود است و باید از تجهیزات ابزار دقیق کمک بگیرد. در مورد تغییر دما از ترمومتر و در مورد تغییر فشار از گیج فشار و پرشر سوئیچ استفاده می‌شود. پرشر سوئیچ ابزاری است که می‌تواند جریان حرکتی و مکانیکی را به یک کنتاکتور وصل کند که آن هم به طور مستقیم به سیستم وصل است. این سیستم به صورت خودکار می‌تواند تغییرات فشار را تشخیص داده و در شرایط بحرانی بلافاصله سیستم را ببندد. بنابراین زمانی که فشار محیط از یک مقدار حداقل کمتر می‌شود یا از یک بالاتر می‌رود، دستگاه سوئیچ فشار فعال شده و در نتیجه سیستم را می‌بندد. یکی از کاربردهای پرشر سوئیچ نصب آن در بوستر پمپ است.

انواع پرشر سوئیچ با توجه به مکانیسم عملکرد

برای دسته بندی انواع پرشر سوئیچ معیارهای مختلفی وجود دارد و به همین دلیل می‌بینیم که در بازار تنوع آنها بسیار بالاست. یکی از معیارهای معروف این دستگاه‌ها، نحوه تشخیص فشار و تبدیل آن برای تشخیص تغییرات فشار است. با توجه به این توضیحات ۵ مدل از این تجهیزات وجود دارد:

 • پرشر سوئیچ کپسولی
 • پرشر سوئیچ دیافراگمی
 • پرشر سوئیچ بیلوز دار
 • پرشر سوئیچ بردونی
 • پرشر سوئیچ پیستونی

 هر کدام از این ابزارها ویژگی‌ها و مشخصات منحصر به فردی دارد که نحوه استفاده از آنها را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بنابراین کسانی که به فکر خرید پرشر سوئیچ هستند باید به این تغییرات توجه داشته باشند و بهترین گزینه ممکن را با توجه به سیستم فرآیندی خود انتخاب کنند.

انواع پرشر سوئیچ با توجه به محل استفاده

یکی دیگر از معیارهایی که برای دسته بندی این تجهیزات استفاده می‌شود، محل استفاده از ابزار و همچنین نحوه استفاده از آن است. در واقع شما این شانس را دارید که از این دستگاه برای مواد مختلف استفاده کنید. با این تفاسیر مدلهای مختلف آنها عبارتند از:

 • پرشر سوئیچ هوا: این ابزارها در سیستم‌های پنوماتیک و در کمپرسورهای هوا قابل استفاده است.
 • پرشر سوئیچ گاز: این دستگاه‌ها معمولاً برای اندازه گیری فشار گازهای قابل اشتعال استفاده می‌شود.
 • پرشر سوئیچ آب: این ابزار در خطوط آبرسانی و در پمپ های آب کاربرد دارد و ساختار ساده‌ای دارد.
 • پرشر سوئیچ بخار: مهم‌ترین ویژگی این ابزارها تحمل بالای آنها در برابر دما است که با تحمل در برابر رطوبت همراه شده است.

 این دسته بندی‌ها بهترین امکان برای ما فراهم می‌کند که برای هر سیستم و هر محلی، یک گزینه ایده‌آل در اختیار داشته باشیم و بهترین گزینه ممکن را برای سیستم خود انتخاب کنیم. داشتن تجربه و آشنایی با سیستمهای مختلف در این مورد الزامی است.

کاربرد سوئیچ فشار

با توجه به توضیحاتی که داده شد، کاربردهای زیادی برای سوئیچ فشار وجود دارد که در همه آنها بحث اندازه‌گیری تغییر فشار و استفاده از ابزار برای غیرفعال کردن خودکار سیستم مطرح است. در واقع برخی موارد هستند که انسان یا توانایی انجام آنها را ندارد، یا قادر به تشخیص آنها نیست. از جمله موارد کاربرد سوئیچ فشار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در پنل فشار در سیستم‌های فرآیندی بزرگ
 • استفاده در سوئیچینگ پروژه‌های بزرگ در پمپ‌ها و در درایوها
 • استفاده در سیستم‌های تصفیه و پمپاژ به هنگام تغییرات فشاری
 • استفاده در کمپرسورهای گاز الکترونیکی
 • استفاده به عنوان سیستم فعال کننده آلارم در صورت کاهش فشار در هواپیما.

موارد مهم در انتخاب پرشر سوئیچ

همانند گیج فشار، دستگاه پرشر سوئیچ با فشار در ارتباط است و به طور کامل تحت تأثیر آن قرار دارد. اولین نکته‌ای که در انتخاب این ابزار باید رعایت کنیم، این است که فشار مورد نظر در محیط با واحد تشخیص فشار در دستگاه همخوانی داشته باشد. این یعنی تحمل فشارهای بالاتر یا تشخیص فشارهای پایین‌تر برای این دستگاه‌ها سخت و تقریباً غیر ممکن است و این برای فرایند ما بسیار خطرناک است.

 از طرف دیگر ما باید ببینیم که ابزار پرشر سوئیچ را برای کجا و برای چه سیستمی می‌خواهیم. طبیعتا دستگاه سوئیچ فشار آب با همین دستگاه برای بخار یا گاز تفاوت بسیاری دارد. به هیچ وجه در این زمینه اشتباه یا کوتاهی قابل بخشش نیست و تبعات جبران ناپذیری به دنبال خواهد داشت. البته در حالت عادی در انتخاب این تجهیزات چندین نفر و واسطه نقش دارند که انتخاب ایده آل و مناسبی صورت گیرد. اگر به اطلاعات بیشتری در این زمینه نیاز دارید و می‌خواهید که کارشناسان ما به شما کمک کنند، با ما در تماس باشید.