به طور کلی ترانسمیترها نقش مهمی در شناسائی و نظارت بر فاکتورهای مختلف دارند و ترانسمیتر دما یکی از مهم‌ترین آن‌هاست. این ابزارها که تحت عنوان تمپرچر ترانسمیتر، تمپرشر ترانسمیتر و ترانسدیوسر دما هم در بازار شناخته می‌شوند، نقش مهمی در کنترل فرآیندهای صنعتی دارند و به اپراتورها کمک می‌کند که تمامی شرایط فرآیند را در اختیار خود داشته باشند. ترانسمیتر از یک واژه انگلیسی بر گرفته شده که نشان دهنده سیستم انتقال دما و حرارت است. زمانی که ترانسمیتر دما در یک سیستم صنعتی به کار گرفته می‌شود، از آن برای تشخیص اختلاف دما و تغییر دما کمک گرفته شده و نتیجه را به صورت داده به اپراتور گزارش می‌کند. با این معرفی مختصر به سراغ تمپرچر ترانسمیتر خواهیم رفت و می خواهیم ببینیم که عملکرد آن به چه صورت است. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش انواه ترانسمیترهای دما مانند ترانسمیتر دما یوکوگاوا و روزمونت در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید برندهای مختلف ترانسمیتر دما و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت  تمپرچر ترانسمیتر با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

ترانسمیتر دما زیمنس
ترانسمیتر دما هانیول
ترانسمیتر دما ویکا
ترانسمیتر دما جومو

ترانسمیتر دما چیست؟

ترانسمیتر دما (Temperature Transmitter) تحت عنوان ابزاری برای کنترل اختلاف دما در یک سیستم و گزارش آن به اتاق کنترل شناخته می شود. این ابزار شامل دو بخش تشخیص و انتقال است. در قسمت تشخیص، تغییرات دمای سیستم با کمک دماسنج های مختلف، اغلب ترموکوپل ها، تشخیص داده می شود و این تغییر دما به یک سیستم تبدیل جریان حرارتی به جریان الکتریکی انتقال داده میشود. در واقع نتیجه نهایی تشخیص دما یک داده دیجیتالی یا آنالوگ است که در صفحه نمایش گزارش می شود. بخش دوم کار ترانسمیتر دما یا همان تمپرچر ترانسمیتر، انتقال نتایج به دست آمده به سیستم کنترل است. البته این به این معنی نیست که سیستم انتقال پیچیده ای برای آن در نظر گرفته شده و در یک اتاق کنترل جدا گزارش می‌شود. گاهی این انتقال شامل نشان دادن نتیجه به دست آمده در یک صفحه نمایش کوچک بر روی خود ترانسمیتر است. در واقع ترانسمیتر بر روی سیستم نصب شده و اپراتور یا بازرس به هنگام بازرسی سیستم می تواند تغییرات و تحولات دمایی گزارش شده بر روی صفحه نمایش را ببیند. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش محصولات ابزار دقیق مانند گیج دما نیز می باشد.

 نحوه عملکرد ترانسمیتر دما

با توجه به تعریفی که برای ترانسمیتر دما ارائه شد، به احتمال زیاد درک کاملی از عملکرد آن دارید. این ابزار بر روی یک فرآیند صنعتی نصب می شود و امکان کنترل دما را برای آنها فراهم می کند. در ترانسمیترها از یک دماسنج، اغلب به صورت ترموکوپل استفاده می شود. این ترموکوپل می تواند دمای سیستم را تشخیص داده و آن را به صورت داده دیجیتال در اختیار ابزار قرار دهد. نتیجه نهایی کار به صورت داده های الکتریکی یا شدت جریان گزارش می شود که ممکن است جریانی بین ۲۰ تا ۴۰ میلی آمپر در نوع الکتریکی فشار هوا گزارش شود.

 انواع مختلف ترانسمیتر

بطور کلی انواع ترانسمیتر دما با توجه به نحوه نصب آنها همچنین به نسل های مختلف آنها دسته بندی می شوند. اگر بخواهیم آنها را بر مبنای نحوه نصب تقسیم بندی کنیم، با سه دسته زیر مواجه هستیم:

  • ترانسمیتر دما نوع استوانه ای هد مونت (head mounted Transmitter)
  • ترانسمیتر دمای نوع ریل مونت (rail mounted Transmitter)
  • ترانسمیتر دمای نوع فیلد مانت (Field Mounted Transmitter)

اما معیار مهم دیگری که برای دسته بندی انواع تمپرچر ترانسمیتر می‌توانیم از آن استفاده کنیم، معرفی آنها در نسل های مختلف است. نسل اولیه این ترانسمیترها خروجی خود را به صورت سیگنال های آنالوگ گزارش می‌دادند. در این دستگاه ها از یک سنسور استفاده می شد که قادر به تشخیص دما بود. معمولا این سنسورها از نوع ترموکوپل های صنعتی بوده و خروجی آنها به شکل سیگنال های بین ۰ تا ۱۰ ولت یا سیگنال های بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر است.

نسل دوم ترانسمیترهای دما شامل ابزارهایی بودند که خروجی آنها به صورت دیجیتالی بوده و محدوده مختلفی را تحت پوشش قرار می دهند. این دستگاه ها در شرایط مختلف قابل استفاده هستند و تغییرات وسیع دمائی را به صورت تغییرات مثبت و منفی گزارش می دهند. برخی از آنها قادر به گزارش نتیجه به صورت میلی ولت بوده و برخی نتایج را به صورت تابعی از مقاومت و به صورت اهم گزارش می دهد. نسل سوم ترانسمیتر دما گروهی هستند که خروجی آنها به صورت دیجیتالی است. این ترانسمیترها که به عنوان ترانسمیتر هوشمند هم شناخته می‌شوند، نتایج را به صورت داده های دیجیتالی گزارش می دهند و از پروتکل های صنعتی و کالیبراسیون هم پشتیبانی می کنند.

البته دسته بندی های دیگری مانند ترانسمیتر فعال و ترانسمیتر غیرفعال نیز برای ترانسمیترهای دما استفاده میشود. ترانسمیترهای غیر فعال مسیر تغذیه جداگانه ای ندارند و از روی همان خطوط جریان خروجی ولتاژ مورد نظر خود را تامین می کند. این در حالی است که ترانسمیترهای فعال نتایج را به صورت جریان استاندارد بین ۴ تا ۲۰ میلی آمپر ارسال می کنند و نیاز به منبع تغذیه جداگانه دارند. اصولاً ترانسمیترهای غیرفعال طرفدار بیشتری دارند و به دلیل عدم استفاده از سیستم های تامین منبع جریان، امکان استفاده از آنها در شرایط مختلف وجود دارد.

 از ترانسمیتر دما کجا استفاده میشود؟

به طور کلی ترانسمیتر ها به عنوان ابزار دقیق استفاده می شوند و وظیفه آنها کنترل پارامترها و فاکتورهای مختلف صنعتی است. به عنوان مثال ترانسمیتر دما برای اندازه گیری دما و تغییرات آن در یک فرآیند و ترانسمیتر فشار برای اندازه گیری و تغییرات فشار استفاده می شود. بنابراین از تمپرچر ترانسمیتر می توان در نقش های مختلفی استفاده کرد. برخی از این نقش ها عبارتند از:

  • اندازه گیری و کنترل دما در یک کوره صنعتی یا غیر صنعتی
  • اندازه گیری و کنترل تغییرات دما در اثر واکنش های شیمیایی
  • اندازه گیری و کنترل دما در موتورهای صنعتی برای ایجاد شرایط بهینه
  • اندازه گیری و کنترل دما در سیستم های پایپینگ در فرایندهای صنعتی و پالایشگاهی
  • اندازه گیری و کنترل دما در مخزن های تحت فشار و محل انجام واکنش های شیمیایی
  • اندازه گیری و کنترل دما در دیگ بخار و در بویلر ها.

اطلاعاتی که در مورد ترانسمیتر دما داده شد، بیشتر عمومی هستند و برای استفاده تخصصی و فنی از آن ها لازم است که هم اپراتور و هم نصاب ترانسمیتر آشنایی کامل با آنها داشته باشند. در حقیقت ترانسمیترها ابزار های حرفه ای و تخصصی محسوب می شوند. این یعنی شما به عنوان اپراتور یا تکنسین در یک سیستم میتوانید از داده‌های این ابزار استفاده کنید و وضعیت سیستم خود را از لحاظ عملکرد بهینه بررسی کنید.

ترانسمیتر دما یوکوگاوا

ترانسمیتر دما یوکوگاوا مشخصات و ویژگی های منحصر به فردی دارد و این یعنی ما ابزاری در اختیار داریم که حوزه فعالیت ما را بسیار بیشتر می کند. از لحاظ محدوده دمایی و نحوه عملکرد، تفاوت چندان چشمگیر بین این دستگاه و سایر دستگاههای موجود در بازار نیست. اما صحت در عملکرد و همچنین مواد اولیه به کار رفته در ساخت این ابزار باعث شده که بسیاری از مهندسین در پروژه های صنعتی و غیرصنعتی به فکر استفاده از آن باشند.اگر در بازار چرخی بزنید، مدل های مختلفی از ترانسمیتر دما یوکوگاوا وجود دارد که می توان به سری V اشاره کرد. این سری از ترانسمیترها شامل زیرمجموعه هایی مانند VJT6 و VJR6 است که هر کدام از آنها کاربردها و عملکرد متفاوتی دارند. در واقع این وظیفه بر عهده مهندسین و خریداران تجهیزات ابزار دقیق است که سری های مختلف این تجهیزات را شناسایی کرده و بهترین گزینه را با توجه به نیاز خود انتخاب کنند. تمپرچر ترانسمیتر یوکوگاوا دارای مدل های فراوانی است که از محبوب ترین مدل ها می توان به مدل YTA320 اشاره کرد

ترانسمیتر دما روزمونت

برای آشنایی بهتر با محصول ترانسمیتر دما روزمونت لازم است که کلمه انگلیسی این محصول را در نظر بگیریم. ترانسمیتر از  ترکیب دو کلمه Transfer و Meter گرفته شده است. اصطلاح ترنسفر به معنی انتقال و اصطلاح متر به معنی اندازه گیری و سنجش است. بنابراین به طور کلی این دستگاه را می توان به عنوان ابزاری برای اندازه گیری حرارت و انتقال نتیجه آن به اتاق کنترل در نظر گرفت که ممکن است در مدلهای مختلف با شیوه‌های متفاوتی انجام شود. تمپرچر ترانسمیتر روزمونت دارای مدل های زیادی است که از مهترین و پر فروش ترین مدل های آن می وان به مدل های 3144p و 248 اشاره کرد. ترانسمیتر دما روزمونت در مدل های مختلفی در بازار موجود است که هر کسی با توجه به شرایط کار خود می تواند از آن استفاده کند. مهمترین ویژگی فنی این تجهیزات استفاده از آلومینیوم و فولاد زنگ نزن یا همان استیل ۳۰۴ برای ساخت بدنه آن است. هم آلومینیوم و هم استیل مقاومت بسیار بالایی در برابر شرایط خورنده دارند و طبیعتاً قرار گرفتن آنها در درجه حرارت بالا نمی توان مشکلی از این لحاظ ایجاد کند.

Summary
Review Date
Reviewed Item
ترانسمیتر دما
Author Rating
41star1star1star1stargray
Close Menu