نیاز به اندازه گیری مقدار گاز جابجا شده در واحد زمان و همچنین بررسی سرعت جریان گاز باعث شده که شرکت های مختلفی اقدام به تولید فلومتر گازی کنند. اصولاً همه فلومترها از شیوه های یکسانی برای اندازه گیری سرعت جریان استفاده می کنند، با این تفاوت که با توجه به تغییر نوع سیال می توان تغییراتی در ابزار به وجود آورد که با شرایط سیستم همخوانی داشته باشد. به همین دلیل تنوع در جریان سنج های گازی نسبت به مدل های دیگر کمتر است. با این مقدمه کوتاه به سراغ معرفی فلومتر گازی و انواع مختلف آن در بازار خواهیم رفت و نحوه اندازه گیری شدت جریان سیالات گازی را در مورد آنها توضیح خواهیم داد. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش فلومتر گازی برندهای اندرس هاوزر، روزمونت و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید فلومتر Flowmeter و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت فلومتر گاز با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

فلومتر گازی

فلومتر گازی چیست؟

فلومتر گازی (Gas flow meter) ابزاری برای سنجش سرعت جریان گاز عبوری از یک لوله است که می‌توان با توجه به آن فاکتورهای دیگری مانند شدت جریان جرمی سیال و حتی توزیع حرارتی آنها را هم اندازه گیری کرد. استفاده از این ابزار در سیستم هایی که از گاز به عنوان خوراک ورودی استفاده می‌کنند یا همچنین در سیستم هایی که وظیفه نقل و انتقالات سیالات گازی را بر عهده دارند، بسیار مهم و تعیین کننده است. در حقیقت این فلومتر می تواند گاز جابجا شده بین دو نقطه را به خوبی و با استاندارد بالا اندازه گیری کند و نتایج را به صورت حرکت عقربه یا داده های دیجیتال در اختیار اپراتور ها قرار دهد.

 انواع فلومتر گازی

به طور کلی همه فلومتر ها و ترانسمیترهای جریان بر مبنای جابجایی سیال از یک نقطه به نقطه دیگر طراحی شده‌اند و تغییر سرعت جریان سیال ما را به داده های آنالوگ می رساند که می‌توان آنها را به داده های دیجیتال تبدیل کرد. همین وضعیت در مورد فلومتر گازی هم وجود دارد و در حال حاضر مدلهای زیر از آنها در بازار حضور دارند:

فلومتر فشار تفاضلی خطی

فلومتر فشار تفاضلی خطی یا لاینیر بر مبنای افت فشار ایجاد شده در یک سیال به هنگام عبور از یک مقطع خاص طراحی شده است. در حقیقت گاز عبوری از یک مقطع تبدیل به لایه های نازک و موازی از جریان می شود که جریان آشفتگی را به یک جریان چند لایه تقسیم بندی می کند. کاهش فشار یا افت فشار در سرتاسر کانال با استفاده از یک سنسور فشار تفاضلی اندازه گیری میشود. از آنجا که جریان گاز به صورت چند لایه است، امکان ارتباط افت فشار با سرعت جریان حجمی وجود دارد و فلومتر گازی بر مبنای آن شدت جریان سیال را حساب می کند. ضمن اینکه با تصحیح چگالی در دما و فشار معین، امکان تبدیل جریان حجمی به سرعت جریان حجمی هم وجود دارد. 

فلومتر حرارتی

همانطور که از نام این فلومتر گازی پیداست، توزیع گرما در یک سیال گازی را برای اندازه‌گیری سرعت جریان آن به کار می برد. این فلومتر ها در دو دسته هستند که گروه اول جریان مورد نیاز برای حفظ دمای ثابت در طول یک عنصر گرم را اندازه گیری می کنند. با جریان سیال، ذرات با یکدیگر در تماس هستند و گرما از بین می‌رود. با افزایش سرعت جریان سیال، جریان بیشتری برای ثابت نگه داشتن دما استفاده شده و می توان از این تغییر برای اندازه گیری شدت جریان گاز استفاده کرد.

روش دوم بر مبنای اندازه گیری دما در دو نقطه از دو طرف یک عنصر خاص انجام میشود. با برقراری جریان سیال در اطراف این ابزار، توزیع دما بین بالادست و پایین دست آن تغییر می کند و سنسور دمایی می تواند توزیع حرارت به وجود آمده را اندازه گیری کند. تغییر دما در این سیستم مربوط به شدت جریان سیال خواهد بود و فلومتر گازی هم بر مبنای آن می تواند شدت جریان گاز را اندازه گیری کند.

فلومتر گاز کوریولیس

فلومترهای کوریولیس برای اندازه گیری شدت جریان یک سیال از اثر کوریولیس استفاده می کنند. در این فلومترها، سیال گازی از داخل لوله های منحنی شکل یک یا دوتایی عبور می کند. طبیعتا شدت جریان سیال باعث به حرکت در آمدن و لرزش لوله های داخل فلومتر میشود. نیروی کوریولیس روی ذرات سیال عمود بر لرزش و جهت جریان عمل می کند. در حالی که لوله در حال ارتعاش به سمت بالاست، جریان سیال نیرو را به سمت پایین وارد می کند تا اثر آن را خنثی کند.

 در فلومتر گازی کوریولیس تغییر وضعیت لوله داخل دستگاه معیاری از شدت جریان گاز عبوری از داخل آن است. اگر سیال از داخل دستگاه عبور نکند، لوله های منحنی شکل هیچ حرکتی انجام نمی دهند. این در حالی است که حرکت لوله ها به طور مستقیم تحت تاثیر شدت جریان سیال قرار دارند و می‌توان از آن برای اندازه گیری شدت جریان گاز استفاده کرد.

فلومتر گاز التراسونیک

در فلومترهای التراسونیک از امواج التراسونیک برای اندازه گیری سرعت جریان یک سیال گازی شکل استفاده می شود. این فلومترها بر مبنای اصول جریان داپلر و امواج التراسونیک طراحی شده که امواج را به داخل سیال انتقال می دهد. امواج انتقال داده شده به داخل سیال تحت تاثیر ذرات و حباب های موجود در سیال منعکس می شود. تغییر فرکانس بین موج منتقل شده و موج دریافتی می تواند برای اندازه گیری سرعت جریان سیال گازی مورد استفاده قرار گیرد.

 در این فلومترها سرعت انتقال فرکانس بین امواج صوتی فرستاده شده نسبت به امواج صوتی منعکس شده معیار مشخصی از سرعت جریان سیال است و می تواند با دقت خوبی نتایج را در اختیار ما قرار دهد. البته طبیعی است که شرایط سیستم ممکن است روی نتایج این فلومترها تأثیر بگذارند و دقت عملکرد آنها نسبت به گزینه‌های دیگر کمتر باشد. 

فاکتورهای مهم در انتخاب فلومتر های گازی

 به طور کلی تمامی فاکتورهایی که عملکرد گازها را تحت تاثیر قرار دهند، می تواند عملکرد فلومتر ها را هم مختل کند. بنابراین هنگامی که شما قصد خرید فلومتر گازی را دارید باید مشخصات عملکردی را در نظر بگیرید که شامل دامنه سرعت جریان، دمای عملیاتی و فشار کاری می شوند. دامنه سرعت جریان از این جهت اهمیت دارد که دستگاه برای عمل در این محدوده طراحی شده و نسبت به مقادیر بالاتر یا پایین تر ضعیف عمل می کند. دامنه دمایی قابل قبول بر مبنای دمای عملیاتی تعریف شده و فشار کاری هم مشخص می‌کند که در چه فشارهایی امکان استفاده از این دستگاه وجود دارد. برای اطلاعات تکمیلی در مورد فلومتر گازی و همچنین انواع محصولات آنها در سطح بازار با ما تماس بگیرید.