یکی از تجهیزات صنعتی و خانگی که معمولاً در اکثر سیستم های لوله کشی به کار برده می شود و شناخت کمی نسبت به آن وجود دارد چک ولو است. با توجه به اینکه اصطلاحاتی مختلفی مانند شیر یکطرفه یا حتی شیر برگشتی برای این ابزار به کار برده می‌شود، هنوز هم شناخت کافی نسبت به نحوه بکارگیری آن وجود ندارد و معمولاً برخی از ساختمانها و شرکت ها ترجیح می دهند که لوله کشی خود را بدون استفاده از این ابزار انجام دهند. اما تجربه ما نشان می‌دهد که چک ولو یک شیر معمولی نیست و به طور ویژه برای سیستم های لوله کشی دارای پمپ اهمیت بالایی دارد. بنابراین با ما همراه باشید تا این محصول را به شما معرفی کنیم.

 چک ولو چیست؟

چک ولو یا شیر معکوس یا حتی شیر یکطرفه یک نوع شیر خاص است که عملکرد آن بدون هیچگونه عامل خارجی انجام می‌شود و از بازگشت جریان آب به مسیر اولیه جلوگیری می‌کند. در حقیقت این شیر مانع از بازگشت جریان آب یا جریان سیال به مسیر اولیه عبور می شود. فرض بگیرید که شما در یک آپارتمان چند طبقه زندگی می کنید و برای رساندن آب به طبقه های مختلف مجبورید که از پمپ آب استفاده کنید. در این صورت اگر پمپ قطع شود بلافاصله جریان آب در جهت معکوس برمی‌گردد و برای رساندن آب به طبقه های بالا باید انرژی زیادی مصرف شود. این در حالی است که در چک ولو یک سیستم مکانیکی به کار گرفته شده که از بازگشت آب به سیستم قبلی جلوگیری می کند و آب لوله ها باقی می ماند.

چک ولو چگونه کار میکند؟

عملکرد چک ولو تا حدود زیادی به صورت خودکار بوده و بدون دخالت هیچگونه عامل محرکی انجام می شود. در حقیقت این شیر یک نوع شیر یکطرفه است که اجازه عبور جریان از یک طرف را می دهد و در صورت بازگشت بلافاصله بسته می شود. بنابراین زمانی که شیر برگشتی در مسیر عبور جریان قرار می‌گیرد تحت تاثیر فشار ناشی از جریان سیال به سمت جلو حرکت کرده و هیچگونه ممانعتی برای جریان رفت ایجاد نمی‌کند. اما زمانی که جریان رفت قطع می‌شود، انتظار داریم که جریان برگشت دوباره به مسیر اولیه برگردد.

اینجاست که دریچه چک ولو با جریان بازگشتی حرکت کرده و بلافاصله مسیر خروج را می بندد. بنابراین عملاً امکان خالی شدن لوله ها در سیستم های لوله کشی یا امکان خالی شدن مخازن وجود ندارد.

شیر یکطرفه در چه محل هایی کاربرد دارد؟

در بند قبلی اشاره کردیم که وجود چک ولو در سیستم لوله کشی آپارتمان های چند طبقه تا چه اندازه اهمیت دارد. اما نباید فراموش کنیم که کاربرد این شیر ها فقط به سیستم‌های لوله‌کشی محدود نمی‌شود و می‌توان آن را در حوزه‌های مختلف صنعتی و غیرصنعتی به کار برد. به طور کلی در هر جایی که از پمپ برای پمپاژ سیال استفاده می شود و از طرف دیگر جریان برگشتی باید قطع شود از این شیر ها استفاده می شود. نکته مهم دیگری که در مورد شیر یک طرفه وجود دارد این است که صرفاً در مورد مایعات استفاده نمی‌شود و در مورد همه سیالات به ویژه سیالات گازی و بخار هم قابل استفاده است.

عدم استفاده از چک ولو چه تبعاتی دارد؟

متاسفانه در بسیاری از موارد دیده ایم که شناخت افراد نسبت به این شیر یکطرفه بسیار کم است و عکس‌العمل‌های ناشیانه ای نسبت به آن انجام می دهند. به عنوان مثال در برخی از سیستم ها شاهد بودیم که مجدداً یک سیستم لوله کشی طراحی شده تا استفاده از چک ولو لغو شود. اما در همان مثال ساده آپارتمان اگر تصور کنید که جریان آب قطع شود و جریان آب موجود در لوله‌های آپارتمان به مسیر اصلی بازگردد، مجدداً به چند ساعت زمان نیاز هست تا آب به سیستم آپارتمان پمپاژ شود. این هم از لحاظ اقتصادی و هم از لحاظ آسایش عمومی آزاردهنده است. حالا شما می توانید همین وضعیت را در مورد مخازن و سیستم های پیشرفته صنعتی هم در نظر بگیرید.

فاکتورهای مهم در خرید شیر یک طرفه

وقتی که شما به دنبال انتخاب یک چک ولو برای سیستم لوله‌کشی آپارتمان یا سیستم لوله کشی صنعتی خود هستید، طبیعتاً اولین چیزی که برای شما اهمیت دارد این است که ابزار انتخابی شما با سیستم لوله کشی همخوانی داشته باشد. بنابراین در وهله اول اندازه شیر را به عنوان معیار انتخاب خود قرار دهید. در گام بعدی میزان فشار سیال را در نظر بگیرید و مطمئن شوید که استحکام بدنه آن در برابر حجم سیال مورد نظر شما مقاومت دارد. این موضوع در برخی موارد منجر به فشار بیش از حد به شیرهای یکطرفه شده و عملاً عملکرد آنها را مختل می‌کند.

طراحی بدنه و نوع متریال به کار گرفته شده در ساخت آن ها با توجه به خورنده بودن سیال و همچنین تناسب در طراحی از دیگر فاکتورهای مهمی است که شما به هنگام خرید چک ولو باید به آنها توجه کنید.

 قیمت چک ولو

همان فاکتورهایی که شما به هنگام خرید شیر برگشتی یا شیر یکطرفه در نظر گرفتید در قیمت نهایی محصول هم تاثیرگذار هستند. در حقیقت تغییر اندازه محصول به معنی استفاده از مواد اولیه متفاوت و در نتیجه تغییر شرایط فنی و غیرفنی آن است. از طرف دیگر این نوع متریال به کار گرفته شده در بدنه محصول و مقاومت آن در برابر شرایط خورنده و سیالات خورنده باعث می شود که شرکت‌ها تغییراتی در ساختار آنها به وجود بیاورند که همه آنها به معنی تغییر قیمت محصول است.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید این است که وجود چک ولو در برخی از سیستم ها به ویژه سیستم های پمپاژ اهمیت دارد. به عنوان مثال در مخازن و راکتور هایی که وجود مواد اولیه تا انتهای واکنش ضروری است، این شیر یکطرفه از خروج سیال جلوگیری می‌کند و شرایط برای اتمام واکنش فراهم می شود. این در حالی است که خروج سیال مانع از اتمام سیستم‌ها و در نتیجه کاهش بازدهی می‌شود. امیدواریم این اطلاعات به درک شما از دستگاه چک ولو و نحوه بکارگیری آن در سیستم های لوله کشی کمک کرده باشد. اما شما هم برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محصول و نحوه خرید آن می توانید با ما در تماس باشید و سوالات خود را با کارشناسان ما مطرح کنید.