سنسور pH یا پی اچ متر اصطلاحی آشنا برای کسانی که در رشته علوم تجربی در دوران دبیرستان، رشته شیمی و زیست در دانشگاه و یا کسلنی که  در پالایشگاه ها فعالیت داشتند محسوب می شود. این ابزار به عنوان دستگاهی برای اندازه گیری اسیدیته یک محیط شناخته می شود که ممکن است در قالب یک دستگاه ساده معمولی برای آزمایشگاه یا در قالب یک دستگاه پیشرفته برای کاربردهای صنعتی و پالایشگاهی طراحی شده باشد. از آنجایی که سنسور pH (پی اچ متر) می تواند ابزاری پرکاربرد در حوزه های مختلف باشد و یکی از حساس ترین تجهیزات دقیق شناخته می شود، در ادامه مروری بر آنها خواهیم داشت و در مورد شرایط خرید آن صحبت خواهیم کرد. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش انواع سنسور pH در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید برندهای مختلف سنسور پی اچ مانند اندرس هاوزر و مدکو و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت سنسور pH با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

سنسور pH چیست؟

نام سنسور pH از مخفف Potential of Hydrogen برگرفته شده است که به عنوان ابزاری برای اندازه گیری قدرت هیدروژن یا برای اندازه گیری اسیدیته یک سیال به کار گرفته می شود. در حقیقت این ابزار به صورت تخصصی برای سنجش میزان هیدروژن موجود در یک محیط استفاده می شود که نتیجه نهایی با استفاده از یک مبدل تبدیل به داده های الکترونیکی شده و در قالب داده هایی بین ۰ تا ۱۴ گزارش می شود. از آنجایی که میزان اسیدیته و قلیائیت در یک محیط در انجام واکنش های مختلف و شرایط فرآیند نقش مهم و تعیین کننده ای دارد، سنسور پی هاش می تواند مهمترین ابزار در کنترل شرایط اولیه محیط باشد.

حسگر pH چگونه عمل می کند؟

برای درک نحوه عملکرد سنسور pH ابتدا اجازه دهید تا مختصری در مورد یون هیدروژن و شرایط اسیدی یک سیال صحبت کنیم. اسیدیته و قلیاییت یک سیال با توجه به میزان هیدروژن یونیزه شده نسبت به هیدروژن غیر یونیزه شده اندازه گیری می شود. هر چه میزان هیدروژن یونیزه شده در یک سیال بیشتر باشد، به این معنی است که سیال مورد نظر اسیدیته بیشتری دارد و اصطلاحاً pH آن کمتر از ۷ است. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که pH یک سیال بین ۰ تا ۱۴ تغییر می کند که از صفر تا ۷ نشان دهنده اسیدی بودن و از ۷ تا ۱۴ نشان دهنده بازی بودن محیط است.

سنسور pH به صورت دستگاه یا ابزاری دارای دو الکترود است. یک الکترود آن دارای غشای نیمه تراوا بوده که اجازه عبور هیدروژن را میدهد. الکترود دیگر به عنوان الکترود شاهد بوده که تغییرات الکترود اولیه نسبت به آن سنجیده می شود. زمانی که یون هیدروژن با بار مثبت به فضای داخلی الکترود نفوذ می کند، نسبت به الکترود شاهد تفاوت الکتریکی به وجود می آید که منجر به ایجاد یک جریان ضعیف می شود. جریان بدست آمده توسط مبدل دستگاه تبدیل به داده هایی بین ۰ تا ۱۴ می شود. نتیجه این فعل و انفعالات به صورت یک داده بوده که توسط نمایشگر دستگاه به شما نشان داده می شود. سنسور pH ممکن است یک دستگاه پیشرفته با الکترود های فوق‌العاده حساس باشد که طبیعتا برای حوزه های صنعتی و پالایشگاهی بسیار مهم است. اما در برخی موارد ممکن است از یک حسگر معمولی هم استفاده شود که اندازه آن کوچک تر بوده و در آزمایشگاه مدارس و دانشگاه ها استفاده می شود

 

دلیل کاربرد pH سنج

اندازه گیری میزان اسیدیته و قلیاییت در واکنش های شیمیایی و در واکنش های زیستی یک موضوع بدیهی است که طبیعتاً اهمیت آنها را نشان می دهد. در بسیاری از واکنش های شیمیایی و حتی پالایشگاهی، میزان یون هیدروژن می تواند انجام پذیر بودن یا ناپذیر بودن واکنش های مختلف را نشان دهد. اما جالب است بدانید که اسیدی بودن محیط بدن انسان می‌تواند باعث پوکی استخوان و پوسیده شدن دندان ها شود. متابولیسم بدن نیاز به محیط خنثی و قلیایی دارد و بیشتر آبزیان تنها در pH در بین ۵ تا ۹ زنده میمانند.

این نشان می دهد مشخص کردن دقیق pH تا چه اندازه می تواند حیاتی باشد. روش های سنتی شامل استفاده از کاغذ تورنسل یا لیتموس، استفاده از محلول فنول فتالئین و محلول متیل اورانژ می شوند که به عنوان روش های کیفی شناخته می شوند. این در حالی است که به کارگیری سنسور pH ما را به داده های دقیق در حد چند صدم و چند هزارم می رساند که طبیعتاً نتیجه محاسبات ما را به دقت بسیار بالایی می رساند. بنابراین استفاده از یک حسگر پی اچ هم روی کیفیت کار نهایی تاثیر گذار است و هم می تواند به سرعت اندازه گیری اسیدیته و قلیاییت محیط را بالاتر ببرد. 

سنسور pH اندرس هاوزر

اگر بخواهیم به یکی از برندهای معروف در زمینه تولید حسگر pH و ترانسمیتر pH اشاره کنیم بدون شک باید از برند اندرس هاوزر نام ببریم. این شرکت یکی از اصلی ترین برند های تولید کننده این دستگاه ها در سطح جهان است که تمامی امکانات و ابزارهای لازم برای کار این دستگاه ها فراهم می کند. از آنجایی که کار دستگاه pH سنج به طور مستقیم به محلول بافر و محلول های استاندارد برای کالیبراسیون وابسته است، شرکت اندرس هاوزر در زمینه تولید این محصولات هم فعالیت دارد و زمینه را برای استفاده بهینه و استاندارد از این دستگاه فراهم می آورد. سنسور pH اندرس هاوزر دقت بالایی برای کاربردهای مختلف به عنوان تجهیزات نصب ثابت، تجهیزات غوطه وری، سیستم های قابل نصب روی لوله و همچنین تجهیزات نصب پیشرفته دارد. ضمن اینکه برای دستگاه های آن ها می توان از سیستم های خودکار کالیبراسیون و عملکرد بهینه دستگاه برای استفاده از سنسور ها هم نام برد که طبیعتاً به طور مستقیم روی عملکرد دستگاه و نحوه اندازه گیری ph محیط تأثیرگذار است.

در انتها باید به این نکته اشاره کنیم که انتخاب و خرید آنالایزر pH باید با توجه به نیاز صنعت صورت گیرد. در برخی از آزمایشگاه‌های سطوح پایین نیاز به دستگاه های پیشرفته نیست و می توان با همان ابزار های ساده و سطح پایین اسیدیته محیط را اندازه گیری کرد. اما در برخی موارد ممکن است نیاز به حسگرهای پیشرفته با دقت بسیار بالایی باشد که در این صورت هم شرایط دستگاه متفاوت خواهد بود و هم طبیعتا قیمت آنها هم بالاتر می رود. نکته مهمی که در این زمینه نباید فراموش کنید این است که نوع الکترود دستگاه ها با یکدیگر متفاوت است و در مطالب وبلاگ حتماً به آنها خواهیم پرداخت. به همین دلیل برای خرید دستگاه و اطلاع از قیمت سنسور pH حتماً مستقیماً با ما در تماس باشید تا اطلاعات تکمیلی را در اختیار شما قرار دهیم.