با توجه به اهمیت اندازه گیری دما و کنترل آن در فرآیندهای صنعتی، ترمومتر ایندومارت Indumart که به آن گیج دما ایندومارت نیز می گویند به عنوان یک ابزار دقیق محبوب در حوزه های صنعتی و پالایشگاهی استفاده می شود. ترمومتر یا دماسنج می تواند دو نقش متفاوت داشته باشد: در حالت معمول از آنها انتظار می‌رود که توانایی تشخیص افزایش یا کاهش دما را داشته باشد. اما حالت دوم مربوط به ابزار هایی است که به طور مستقیم به یک سیستم وصل هستند و می توانند به عنوان یک سیستم کنترلی عمل کنند. ترمومتر ایندومارت در مدل های مختلفی در بازار موجود است و تنوع مدل آن بیشتر برای تنوع کارایی و محل استفاده از آنهاست. البته باید این موضوع را در نظر بگیریم که نصب کردن یک دماسنج با توجه به نحوه عمل آن صورت می گیرد. برخی از این دماسنجها تماسی هستند و انتقال حرارت از طریق همرفت انجام می شود. اما برخی دیگر از ترمومتر ها به شکل غیر تماسی عمل می‌کنند و کنترل دما از راه دور انجام گیرد. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش ترمومتر ایندومارت در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید ترمومتر ایندومارت و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت گیج دما ایندومارت با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

گیج دما ایندومارت

نحوه عملکرد ترمومتر ایندومارت

 همانطور که ذکر شد، ترمومتر ایندومارت به دو صورت تماسی و غیر تماسی استفاده می شود. در حالت تماسی، ترمومتر مانند دماسنج های معمولی بر روی یک سیستم نصب شده و حسگر آن قابلیت تشخیص دما را دارد. معمولا این ترمومتر ها از نوع ترموکوپل هستند که می‌توانند تغییرات دما را تبدیل به یک مدار الکتریکی کرده و نتیجه را به صورت داده های دیجیتالی گزارش دهند. وجود جریان همرفتی و حسگر فلزی برای تشخیص تغییرات دما لازم است.

 اما در مورد ترمومتر غیر تماسی که از جریان لیزر استفاده می شود، دستگاه ترمومتر ایندومارت یک موج مشخص به سطح مورد نظر می تاباند و تغییر طول موج آن در اثر دما را اندازه گیری می کند. این دماسنجها برای محدوده دمای بسیار بالا مناسب هستند و معمولا در پروژه‌های سنگین صنعتی استفاده می شود. دقت بالای ترمومتر لیزری این امکان را به پزشکان می‌دهد که در حوزه پزشکی هم از آن استفاده شود و برای تشخیص برخی بیماری‌ها کاربرد دارد.

مشخصات فنی گیج دما ایندومارت

مشخصات فنی ترمومتر ایندومارت (گیج دما ایندومارت) شامل دو بخش محدوده تشخیص دما و همچنین دقت صفحه نمایش آن است. خوشبختانه این دماسنج های صنعتی محدوده عملکرد وسیعی دارند و می‌توانند بین منفی ۵۰ درجه سانتیگراد تا ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد را تشخیص دهند. این محدوده دمایی وسیله کمک می کند که دماسنج ها در حوزه های مختلف صنعتی و غیر صنعتی کاربرد داشته باشند و محدودیتی برای خرید آن ها وجود نداشته باشد.

اگر از مسئله نحوه تشخیص تغییرات دما در این ترمومتر های صنعتی چشم‌پوشی کنیم، بدون شک مسئله دقت دستگاه و دقت صفحه نمایش اهمیت ویژه ای دارد. معمولا این دستگاه ها قابلیت نمایش با دقت 0.1 را دارند که عدد بسیار مناسبی است. بنابراین تغییرات کوچک دمایی هم قابل اندازه گیری با این ابزار هاست و درصد اطمینان بالایی دارند. البته نباید فراموش کنیم که خرید ترمومتر ایندومارت باید با توجه به نیاز صنعتی و نحوه استفاده از آنها در سیستم های مختلف انجام گیرد. عنوان مثال، ترمومتر های لیزری به عنوان ترمومتر غیر تماسی و سایر ترمومتر به عنوان ترمومتر تماسی استفاده می شود. برای اندازه گیری دما از ابزارهای بسیاری استفاده می شود که از پرکاربردترین آنها می توان به تمپرچر ترانسمیتر و تمپرچر سوئیچ اشاره کرد.

نحوه عملکرد ترمومتر

در مورد نحوه عملکرد گیج دما یا ترمومتر کار ما سخت‌ تر است و باید تنوع در مدل‌های مختلف آنها را در نظر بگیریم. در حقیقت ساز و کاری که دماسنج جیوه‌ای برای تشخیص تغییرات حرارت دارد با ساز و کار آن در ترمومتر های لیزری و ترمومترهای دیجیتالی متفاوت است. ساده‌ترین نوع دماسنج‌ها، دماسنج‌های جیوه‌ای و الکلی هستند که در آنها ساز و کار مشابهی وجود دارد و اساس کار آنها بر مبنای تغییر حجم ماده درون دماسنج است. اما ترمومتر دیجیتالی از یک سیستم مبدل حرارت به جریان الکتریسیته بهره می‌برد. در این دماسنج‌ها یک ماده نیمه رسانا قرار داده شده که در اثر تغییر دما مقاومت آن تغییر می‌کند که این تغییر مقاومت باعث تغییر جریان عبوری می‌شود. با استفاده از قانون اهم و سایر روابط ریاضی مربوط به آنها، اعدادی توسط بخش دیجیتالی آنها گزارش می‌شود که به عنوان دمای محیط است.