گیج دما نوافیما یا ترمومتر که با نام دما سنج عقربه ای نوافیما نیز شناخته شده است، یکی از ساده‌ ترین ابزارهایی است که همه ما به شکل‌های مختلف کار با آن را تجربه کرده‌ایم و تنها اسم آن ممکن است ما را کمی به اشتباه بیندازد. ترمومتر یا گیج دما آنالوگ ابزار خیلی پیچیده و نا آشنایی نیست که بخواهیم از تعاریف مهندسی و سخت برای آن استفاده کنیم. به همین دلیل سعی می‌کنیم که از تعاریف عامیانه و قابل فهم برای معرفی آن بهره ببریم. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش گیج دما نوافیما NOUVA FIMA در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید گیج دما نوافیما و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت گیج دما نوافیما با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

گیج دما نوافیما

مشخصات فنی گیج دما NOUVA FIMA

در بسیاری از محیط های صنعتی مجبور به کنترل و یا اندازه گیری دما هستیم. افزایش دما ممکن است باعث غیر فعال شدن کاتالسیت ها شود.گیج دما نوافیما یا دما سنج عقربه ای، نمایشگر آنالوگ درجه حرارت در نقطه ای خاص است. در واقع در نقطه ای که می خواهیم دما را اندازه گیری کرده و روی نمایشگر به ما نشان می دهد.

شرکت نوافیما اولین شرکت ایتالیایی است که این ابزارها را تولید کرد. محصولات این شرکت استاندارد، با دقت و ایمنی بسیار بالایی هستند و همچنین دارای چندین گواهینامه و استاندارد بین المللی در زمینه افزایش کیفیت محصولات و رضایت مشتری می باشند. این شرکت با بیش از 80 سال تجربه سهم بزرگی از بازار تجهیزات دقیق را به خود اختصاص داده است. گیج دما نوافیما برای استفاده در صنایع شیمیایی و پتروشیمی طراحی شده است. این گیج دماها برای مقاومت در شرایط عملیاتی سختی که توسط محیط به وجود آمده و همچنین فرآیند ها متعادل ساخته شده اند و بهترین کارایی را دارند. به طور کلی گیج دما نوافیما به سه دسته تقسیم می شوند:


گیج دما نوافیما بیمتال

این گیج دما نوافیما بر اساس تغییراتی که در طول یک فلز رخ می دهد،میزان دما را اندازه گیری کرده و نمایش می دهند.

ترمومتر نوافیما پر شده با گاز

بر اساس تغییر فشار گازی که در اثر افزایش و یا کاهش دما رخ می دهد، دما اندازه گیری شده و روی نمایشکر نشان داده می شود. گازی که در آن پر شده باید گازی بی ‏اثر نظیر نیتروژن یا هلیوم باشد. مهمترین کاربرد گیج دما نوافیما پرشده، برای مواقعی است که پراب دما بیش از 1 متر با نمایشگر عقربه ای فاصله داشته باشد. به این مدل ها کاپیلاری دار یا دنباله دار می گویند که دنباله بین 1 تا 5 متر می تواند باشد.

گیج دما لوله شیشه ای

این نوع گیج دما نوافیما با استفاده از تغییر فشار جیوه ناشی از تغییر دما کار می‏کند، یعنی تغییر دمای حسگر گرمایی سبب تغییر فشار جیوه پر شده می‏گردد و بدینوسیله دما توسط یک فشار سنج عقربه ای که بر اساس دما کالیبره شده است نمایش داده می شود. هرکدام از این 3 گیج دما نوافیما نیز مدل های مختلفی دارد که بر حسب ویژگی های مخصوص هر یک می توان از آن ها در صنایع استفاده کرد.

نحوه عملکرد ترمومتر

در مورد نحوه عملکرد گیج دما یا ترمومتر کار ما سخت‌ تر است و باید تنوع در مدل‌های مختلف آنها را در نظر بگیریم. در حقیقت ساز و کاری که دماسنج جیوه‌ای برای تشخیص تغییرات حرارت دارد با ساز و کار آن در ترمومتر های لیزری و ترمومترهای دیجیتالی متفاوت است. ساده‌ترین نوع دماسنج‌ها، دماسنج‌های جیوه‌ای و الکلی هستند که در آنها ساز و کار مشابهی وجود دارد و اساس کار آنها بر مبنای تغییر حجم ماده درون دماسنج است. اما ترمومتر دیجیتالی از یک سیستم مبدل حرارت به جریان الکتریسیته بهره می‌برد. در این دماسنج‌ها یک ماده نیمه رسانا قرار داده شده که در اثر تغییر دما مقاومت آن تغییر می‌کند که این تغییر مقاومت باعث تغییر جریان عبوری می‌شود. با استفاده از قانون اهم و سایر روابط ریاضی مربوط به آنها، اعدادی توسط بخش دیجیتالی آنها گزارش می‌شود که به عنوان دمای محیط است. برای اندازه گیری دما از ابزارهای بسیاری استفاده می شود که از پرکاربردترین آنها می توان به تمپرچر ترانسمیتر و تمپرچر سوئیچ اشاره کرد.