یکی از ابزارهای پرکاربرد و دارای نقش مهم در حوزه آبرسانی و پمپاژ آب، روتامتر آب است که تاثیر مهمی در اندازه گیری حجم آب انتقال داده شده دارد. معمولا در تصفیه خانه ها و همچنین در سدها مسئله حجم آب پمپاژ شده اهمیت ویژه‌ای دارد و راهکارهای مختلفی برای اندازه گیری این حجم استفاده می شود. روتامتر یکی از این ابزارهاست که اندازه گیری شدت جریان سیال یا همان آب را با کمک تغییر وضعیت شناور در داخل یک استوانه ای مخروطی اندازه گیری می کند. حالا اگر شما به فکر خرید روتامتر آب هستید یا می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد نحوه کار و نحوه نصب آن ها به دست بیاورید در این مطلب با ما همراه باشید تا معرفی کلی از آنها داشته باشیم. شرکت ابزار سنجش آریا نماینده فروش روتامتر آب برندهای مدکو، یوکوگاوا، کرونه، TG1، دوایر و دیگر برندها در تهران و شهرستان ها می باشد. برای خرید روتامتر و یا دریافت کاتالوگ و لیست قیمت روتامتر آب با کارشناسان ما در شرکت ابزار سنجش آریا تماس بگیرید.

روتامتر آب

روتامتر آب چیست؟

روتامتر آب یک ابزار شیشه ای استوانه ای شکل است که درون آن یک شناور قرار می‌گیرد و میزان جابجایی شناور معیاری از شدت جریان سیال یا آب است. روتامتر ها دارای دو استوانه هستند که استوانه بیرونی کاملاً هم اندازه بوده و در داخل آن یک استوانه ای مخروطی قرار می‌گیرد. این ابزار ها دارای یک سیستم به ورودی و یک سیستم خروجی هستند که به صورت عمودی در مسیر عبور آب قرار می گیرند و به کمک آن شدت جریان آب اندازه گیری می شود. با توجه به تغییراتی که در وضعیت شناور در اثر عبور آب به وجود می آیند می توان اندازه گیری های مختلفی برای شدت جریان آب انجام داد. از دیگر پرکاربردترین انواع روتامتر، روتامتر هوا و روتامتر شیشه ای هستند.

 

اساس کار روتامتر آب چیست؟

همانطور که گفته شد روتامتر آب یک استوانه بزرگ است که درون آن یک استوانه مخروطی قرار دارد و در داخل مخروط یک شناور فلزی قرار میگیرد. چگالی یا جرم حجمی شناور نسبت به آب بیشتر است. بنابراین طبیعی است که شناور در انتهای روتامتر  قرار بگیرد. زمانی که جریان آب برقرار می شود در اثر شدت جریان آن شناور از ورودی جابجا شده و به سمت بالای استوانه نفوذ می کند. هر چه شدت جریان آب بیشتر باشد میزان صعود شناور بالاتر خواهد بود و این به صورت داده های درج شده بر روی بدنه استوانه شیشه ای نشان داده میشود. موقعیت شناور با توجه به تغییر وضعیت شدت جریان آب تغییر می‌کند و به همین دلیل اپراتورهای فرایندهای پالایشگاهی و شیمیایی به راحتی می‌توانند وضعیت سیستم را کنترل کنند.

کاربردهای روتامتر آب

اصولا روتامتر آب در همه پروژه هایی که نیاز به اندازه گیری جریان آب داشته باشند کاربرد دارد. این ابزار ها دقت خوبی دارند و معمولاً در پروژه هایی که حجم سیال جابجا شده در آنها زیاد شده است به راحتی می توانند وضعیت سیستم را کنترل کنند. به همین دلیل در صنایع پالایشگاهی و پتروشیمی، در تصفیه خانه ها و سیستم های انتقال آب، در پروژه های آبیاری پیشرفته، در آبرسانی به راکتور ها و نیروگاه ها و در شرایط مشابه امکان استفاده از روتامتر آب وجود دارد و این می‌تواند یک نقطه قوت جالب‌توجه برای آنها باشد.

قطر روتامتر اهمیت ویژه‌ای دارد

یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیر گذار در انتخاب روتامتر آب توجه به قطر استوانه شیشه ای آن است. در حقیقت به عنوان یک قانون کلی هر چقدر این استوانه بزرگتر باشد امکان استفاده از روتامتر برای حجم های بیشتر وجود دارد. بنابراین طبیعی است که روتامتر های استفاده شده در مقیاس آزمایشگاهی اندازه بسیار کوچک تری نسبت به روتامتر های استفاده شده در فرایندهای صنعتی دارند. حالا شما هم اگر قصد خرید روتامتر آب را دارید باید در نظر بگیرید که حجم انتقال یافته شما به چه صورت است و آیا این دستگاه مورد نظر ظرفیت اندازه گیری آن را دارد یا خیر.

روتامتر کنارگذر

با توجه به توصیفی که برای عملکرد روتامتر آب گفته شد طبیعی است که ما در برخی موارد که معمولاً اندازه لوله انتقال آب از 4 اینچ بزرگتر می‌شود امکان استفاده مستقیم از روتامتر را نداریم و در حقیقت ظرفیت اندازه گیری آن را ندارد. اینجاست که یک سبک جدید از روتامتر ها تحت عنوان روتامتر کنارگذر ساخته می‌شود که به صورت جانبی بر روی یک سیستم نصب می شود. در روتامتر های کنار گذر نیازی به نصب مستقیم روتامتر بر روی لوله نیست و تنها یک جریان جانبی از آن به ورودی روتامتر فرستاده میشود و اندازه گیری ها بر مبنای آن صورت می گیرد.

روتامتر کنارگذر با توجه به مزایای مانند امکان نصب در جهت های مختلف جریان، امکان استفاده برای سیالات خورنده و همچنین قیمت مناسب برای سایزهای بالا به عنوان یک گزینه مناسب شناخته می‌شود و معمولاً در کنار روتامتر های معمولی استفاده می شود.

فاکتورهای مهم در خرید روتامتر آب

معمولاً به هنگام خرید روتامتر برای هر سیالی در وهله اول بحث جرم حجمی و ظرفیت روتامتر در نظر گرفته می شود. ظرفیت این روتامتر ها باید کاملاً با حجم سیال عبور کرده از داخل لوله و همچنین با سرعت آن همخوانی داشته باشد تا بتواند بهترین و دقیق ترین اندازه گیری را به ما بدهد. به عنوان اصل اولیه در انتخاب روتامتر آب شما باید این تناسب را رعایت کنید و بهترین گزینه را با توجه به آن انتخاب کنید.

خوشبختانه معمولاً شرایط آب به شکلی نیست که برای روتامتر خورنده باشد و تنها ممکن است مواردی مانند رسوب یا آلاینده ها در آن نقش داشته باشند. البته طبیعی است که برخی از آب ها به دلیل شرایط خاص خود ممکن است خورنده باشند و شما باید این وضعیت را در مورد شناور استفاده شده در داخل روتامتر و همچنین شرایط بدنه آن در نظر بگیرید. موضوع مهم دیگری که در خرید روتامتر آب باید به آن توجه کنید بحث انتخاب برند مناسب در بازار است. امروزه هم شرکت های معتبر دنیا و هم شرکت های چینی در زمینه تولید انواع روتامتر ها فعالیت می کنند و شما باید با توجه به شناختی که از برند های مختلف دارید و همچنین میزان محبوبیت آنها در بازار یک مورد را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.

به عنوان جمع بندی مطلب به خاطر داشته باشید که شما هم امکان خرید حضوری و هم امکان خرید اینترنتی روتامتر آب را دارید. معمولا اگر در شهرهای بزرگ هستید و امکان حضور مستقیم در محل فروش را دارید خرید حضوری گزینه های بهتری است و شما اطمینان بالاتری خواهید داشت. اما شما می توانید از خرید اینترنتی روتامتر آب هم استفاده کنید و از قبل با شرکت فروشنده تماس بگیرید تا بهترین گزینه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید.